Журналистът Мария Чернева, микробиолог по образование, е поканена в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“, за да сподели своето мнение по основни проблеми на здравеопазването.
Всеки въпрос, който се засяга в журналистически коментар, посочи М. Чернева, трябва да бъде предварително проучен. Но, според нея, често се случва журналисти да правят чисто умозрителни изводи и така да затвърждават определени стереотипи. Мария Чернева твърди, че няма обобщено понятие за ГМО и не може да се каже, че те са по принцип вредни. Всеки конкретен случай трябва да се проучи. А ТЕЛК-системата Чернева намира за абсолютно ненужна – спестява административни усилия, но вредите, които нанася са големи.
Интересна бе позицията на журналистката за сегашната система на здравеопазване. На въпрос на водещата Ива Дойчинова за клиничните пътеки тя отговори, че начинът по който тяхното функциониране е изкривено, ги прави вредни. Но здравната система в днешния си неефективен вид е трудна за реформиране, защото в нея са намесени интересите на лекарите и болниците.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg