Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успешна година за Центъра по българистика в Мелитопол, Украйна

БНР Новини

Три от студентките в българистичния център към Държавния педагогически университет „Богдан Хмелницки“ са отличени за участието си в Шестата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти „Трансформации“, посветена на 30-ата годишнина от падането на Берлинската стена, с домакин Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена. 

Особено постижение за тях е, че докладите им са написани и представени на български език. Факт, за който трябва да си дават сметка държавните институции, а и всички, които държат на изучаването на български език и култура в чужбина, е, че българският произход и емоционалната свързаност с България далеч не са достатъчни, за да мотивират младите хора да учат книжовен български език, българска литература и култура. 

С много лична ангажираност, находчивост и упорит труд преподавателите в българските лекторати привличат и поддържат интереса на студентите си към езика и културата ни. В резултат от доброто сътрудничество на лектората с институциите в Украйна и България, Центърът по българистика в Мелитополския университет разполага с дигитален езиков кабинет, който наскоро спечели европейски проект за модерно оборудване. 

Втора академична година курсистите от центъра обогатяват познанията си с разнообразната тематика, компетентните коментари и качествената книжовна реч на предаванията от поредицата „За думите“ на програма „Христо Ботев“. Чудесната идея за ползване на достъпния и уникален ресурс на Българското национално радио е на преподавателката им доц. Красимира Колева. 

Преди началото на академичната година част от лекторите ни преживяха моменти на стрес и неизвестност поради недообмислените правила за назначаване на преподаватели в чужбина, които по чисто формални критерии възпрепятстваха компетентни и опитни професионалисти да заемат лекторски места. За щастие въпреки негативните емоции отдадените на мисията си преподаватели продължават да работят за каузата на българския език и култура.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20

В Синята лагуна край Рейкявик няма нищо природно

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава. Синята лагуна е абсолютно уникална, защото... няма други такива места на нашата планета. Тя се смята за отличителен белег на страната и привлича любопитни туристи от цял свят. Напливът е..

публикувано на 24.07.24 в 09:15

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05
Валери Александров-Валекс

Трудно ще е бъдещето на българския карикатурист

"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери..

публикувано на 23.07.24 в 10:00