Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кодовите думи "лична хигиена"

Снимка: Pixabay

Световната здравна организация обяви Пандемия на Covid, епидемията от новия вид коронавирус 19. От 13 март САЩ спират достъпа на хора, пристигащи от Европа, до края на месеца засега. Много хора пренебрегват личното си здраве и не ограничават пътуванията си. Тази инфекция не е толкова страшна като чумата, но е много опасна за възрастните хора и се разпространява както грипа. Като се следват съветите и инструкциите, поместени на сайтовете на Министерството на здравеопазването и на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), може да се намалите рискът от зараза. Има мерки за индивидуалната защита, които не са скъпи, но помагат за предпазване и предотвратяване на разпространението на вируса. 

Ето някои от тях, които препоръча проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ и член на Оперативния щаб, срещу коронавируса:

Да се ограничат посещенията на публични места;
Да се поддържа дистанция един до два метра;
Да се избягват ръкостисканията и прегръдките;
Внимателно и редовно да се мият ръцете си, най-малко 20 секунди със сапун, до китките – по възможност с топла вода;
Да се носят тоалетни кърпички (ако не са с алкохол, се прибавя спирт в пакета и се затваря добре).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00