Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на св. Патрик

БНР Новини
Честване на св. Патрик
Снимка: Pxhere

На 17 март светът обича да отбелязва Деня на Ирландия с веселие и пищни тържества. Cмятa ce, чe cвeти Пaтрик, покровителят на Ирландия, e умрял нa 17 мaрт 461 гoдинa. 

Дaтaтa e избрaнa и за прaзник нa ocтрoв Мoнceрaт нa Кaрибитe, както и в в кaнaдcкaтa прoвинция Нюфaундлeнд.

Интересно е да се знае, че самият Патрик не е ирландец. Роден е в Шотландия, а родителите му са римляни. Бил е пленен и откаран в робство в Ирландия, после се отдава на мисионерството и покръства келтските езичници.

Друга легенда, свързана със светеца, твърди, че той донесъл латинската азбука в Ирландия. Приписва му се и прогонването на змиите, на което англичаните обичат да се шегуват, че там не е имало твърде много змии, затова му е провървяло. 

Има и друга версия, че друидите са имали татурани змии по ръцете и дейността на св. Патрик всъщност е била насочена срещу тях.

Друг забавен факт е, че дрехите на светеца били сини, но заради използваната от него детелина – символ на Светата Троица – зеленото се налага като основен цвят.

Детелината заема значително място в символиката на 17 март, но на герба на Ирландия има златна лира със сребърни струни. Тя е единствената страна с музикален инструмент на герба, подчертаваща отношението на ирландците към музиката.

Да се върнем на свети Патрик обаче – денят му се отбелязва за първи път през 1737 г. в Бостън, където има значително ирландски емигранти. Днес около 34 милиона американци твърдят, че имат ирландски корени, така че честванията в САЩ са големи.

Ирландците са известни с любовта си към празнуването и в Деня на св. Патрик произнасят тържествени тостове, ето един от тях: "Нeкa пoкривът нaд глaвитe ни никoгa нe пaдне и нeкa нaшитe приятeли, кoитo cмe приютили пoд тoзи пoкрив, никoгa нe ни изocтaвят".

Чуйте още любопитни факти за ирландската култура от Елтимир Цветански, барман от 15 години в софийски ирландски пъб.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17