На училище на 18 март 2020 година – възможно или невъзможно е дистанционното обучение? Каква е гледната точка на родителите, директорите на частни и държавни училища и учителите.
Във връзка с необходимостта от дистанционно образование за намаляване на въздействието от затварянето на училищата заради Covid-19 ЮНЕСКО публикува препоръки, които засягат планирането на база готовност, интернет свързаност, цифрови умения на учители и ученици, избор на най-подходящи инструменти, нуждата да се гарантира включване на всички, план на учебните занимания, преподаване на нови знания...
Александър Ангелов – председател на Центъра за творческо обучение (центърът, който от 3 години въвежда така нареченото „Училище в облака“ и „Класна стая в облака“) – разясни в "Нашият ден какви са моделите и стъпките, които предстои да се предприемат в българското образование.
"Моделът е начин на организация на един клас или на цяло училище, в който всеки ученик в раницата си ще има лаптоп или друго устройство, с което всеки ден ходи на училище и се прибира вкъщи. Това означава, че учителите и учениците няма вече да сменят учебници, тетрадки и други източници. Този модел е изключително развит от около 20 години в САЩ, в Скандинавските страни и в други европейски страни. Сега в България се провежда пилотно и бих казал, със забележителен успех в осем училища в три града – в Пловдив, в Бургас и в София...
Виртуалната класна стая
"Всеки ученик и учител има свой електронен профил и може да използва някаква електронна платформа. Ние препоръчваме Гугъл класна стая, която се използва ежедневно от 100 млн. ученици и учители. С един кпик учителят може да изпрати до всички ученици материал за четене, видеоматериал или тест, или форма за обратна връзка, или задание за проект, и инструкции към този материал. Учениците могат да бъдат групирани по проблеми.
Когато училището има облачна платформа, тези ресурси автоматично се събират на едно място. Така че, когато е необходимо да се използват за следващ проект или да бъдат споделени с родители, това не представлява допълнително усилие."
Възможно или невъзможно е дистанционното обучение? Разговор с колегите и родители Таня Любенова, Росица Александрова и Калина Станева.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg