Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот след изолацията: Китай наистина ли победи коронавируса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според официалната статистика коронавирусът в Китай е победен. В последните пет дни здравните власти са съобщили само за един нов случай на заразяване в Гуанджоу. В Ухан, епицентърът на заразата, на 23 март властите обявиха пет дни без нови случаи на зараза.

Днешните данни сочат стремителен спад на случаите, а само допреди месец се докладваха по 2 хил. нови случая всеки ден. Властите започнаха да облекчават двумесечната изолация на Ухан, а градовете из страната получиха заповед за "пълно възстановяване" на работата и връщане към нормалния  живот.

Но докато страната се връща към нормалния ритъм на живот, местни жители и анализатори се съмняват в информацията за нулево заразяване, притеснявайки се, че правителството приоритизира възстановяваването на икономиката. 

Специалисти по обществено здравеопазване, както и граждани, твърдят, че ситуацията в Китай значително се подобрява в резултат на агресивното тестване, строгата карантина и социалното дистанциране – същевременно мнозина се съмняват, че данните са толкова положителни, колкото властите ги представят.

Обвиненията, че истината се потулва, бяха толкова упорити, че властите излязоха с детайлна декларация по случая.

Част от опасенията се коренят в различната методика на отчитане. Северна Корея и СЗО смятат всеки, дал позитивна проба при тестване, за нов случай, докато Китай не слага безсимптомно протичащите в статистиката. 

В понеделник вечерта здравните власти в Ухан публикуваха детайлно обяснение защо не вписват безсимптомните случаи в статистиката.

Но и скептиците, които не вярват напълно на позитивните статистики, се съгласяват, че е трудно рестрикциите да продължават. Много граждани за месеци изгубиха доходите си, а и всички са изтощени от паузирането на живота.

Потребител в интернет обобщава: "Защо да задълбаваме в данните. Изолацията на Ухан за толкова време вече е ирационална сама по себе си. 

Хората трябва да живеят живота си."

"Колелото на връщането към работа и нормален живот вече се е завъртяло и няма начин да бъде спряно. Просто трябва да се пазим и да сме бдителни" – пише друг.

Източник: Guardian



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов . "Гледах на пластмасата като на нещо много..

публикувано на 18.04.24 в 10:49