Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Атанас Темелков

Пикът на болестта още не е настъпил

Снимка: Александровска болница

Пикът на болестта още не е настъпил. Може би след време нещата ще бъдат в по-тежка ситуация, но засега ми се струва, че обстановката е спокойна. Това каза проф. Атанас Темелков, началник Клиника по анестезиология и интензивно лечение УМБАЛ "Александровска", в здравната рубрика на "Нашият ден".

Обстановката при нас засега е спокойна. Базира се на това, че имаме опитен персонал, който се грижи за тези пациенти. Има многогодишен натрупан опит. Ние материално сме обезпечени с апаратура, която е необходима за гледането на тези пациенти. Грижите, които се изпълняват, покриват напълно изискванията за този тип пациенти в тежко състояние на изкуствена белодробна вентилация – по отношение на интензивно наблюдение, интензивно лечение с прилагане на всички необходими за тяхното лечение медикаменти.

Получихме общо 9 нови респиратора, които, заедно със старата бройка, покриват напълно необходимостта, която имаме за покриването на 32 реанимационни легла. За всяко легло имаме осигурен респиратор, монитор и необходимото за лечението на тези пациенти. 

Ние имахме 8 потвърдени случая на короновирус, два от тях успяхме да преведем в нашето Инфекциозно отделение, т.е. лечебният процес на най-тежко състояние премина и те се възстановяват. Останаха още двама, които търпят обратно развитие и се възстановяват. Другите четирима пациенти са на изкуствена вентилация в момента. 

Да се включат доброволци при нас е малко трудно, защото се изисква опит на санитари, сестри и лекари. Досега се справяме с наличния персонал, който имаме. 

Проблем ще бъде материалната база – т.е. къде да се извършва тази оперативна дейност, тъй като в момента в Александровска болица са закрити две операционни зали. 

Разговорът с проф. Атанас Темелков, началник Клиника по анестезиология и интензивно лечение – УМБАЛ "Александровска", е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56

"Кошер" – където се срещат хора и идеи

Предстои най-мащабното досега издание на "Кошер" – един от най-интересните формати за среща на идеи, хора и бизнеси, място за ежегодни срещи, които мотивират десетки млади хора да се завърнат и работят в България. За събитието, което ще се състои на 18 септември, разказва в "Нашият ден" Лилия Мерджанова . Инициатор на "Кошер" е..

публикувано на 17.09.24 в 09:22

Полезни и вкусни сладкиши

Силвия Георгиева от Стара Загора се завръща от Лондон, за да създаде постепенно малък център за събития, в който да приготвя полезни и вкусни сладкиши, и да предлага на младежи от уязвими групи възможност за първа работа и натрупване на знания и умения в работата с деца, готвенето и грижата за общността. За дългия път на успеха и смелостта да..

публикувано на 17.09.24 в 08:21

Мария Маркова: От радиото до класната стая – пътят на преоткриването

Посрещаме първия учебен ден в училище "Космос", село Осоица.  Откриването на това учебно заведение връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Училището "Космос" не е просто ново учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от..

обновено на 16.09.24 в 12:18

Как село Осоица стана част от глобалното образование

В училище "Космос" всяка нова учебна година носи надежда за цялата местна общност. Откриването на това учебно заведение, преди години, връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Както споделя Виолета Христова , секретар на читалище "Никола Савов – 1922 г.", по време на изнесеното студио на..

обновено на 16.09.24 в 10:42