Пикът на болестта още не е настъпил. Може би след време нещата ще бъдат в по-тежка ситуация, но засега ми се струва, че обстановката е спокойна. Това каза проф. Атанас Темелков, началник Клиника по анестезиология и интензивно лечение – УМБАЛ "Александровска", в здравната рубрика на "Нашият ден".
Обстановката при нас засега е спокойна. Базира се на това, че имаме опитен персонал, който се грижи за тези пациенти. Има многогодишен натрупан опит. Ние материално сме обезпечени с апаратура, която е необходима за гледането на тези пациенти. Грижите, които се изпълняват, покриват напълно изискванията за този тип пациенти в тежко състояние на изкуствена белодробна вентилация – по отношение на интензивно наблюдение, интензивно лечение с прилагане на всички необходими за тяхното лечение медикаменти.
Получихме общо 9 нови респиратора, които, заедно със старата бройка, покриват напълно необходимостта, която имаме за покриването на 32 реанимационни легла. За всяко легло имаме осигурен респиратор, монитор и необходимото за лечението на тези пациенти.
Ние имахме 8 потвърдени случая на короновирус, два от тях успяхме да преведем в нашето Инфекциозно отделение, т.е. лечебният процес на най-тежко състояние премина и те се възстановяват. Останаха още двама, които търпят обратно развитие и се възстановяват. Другите четирима пациенти са на изкуствена вентилация в момента.
Да се включат доброволци при нас е малко трудно, защото се изисква опит на санитари, сестри и лекари. Досега се справяме с наличния персонал, който имаме.
Проблем ще бъде материалната база – т.е. къде да се извършва тази оперативна дейност, тъй като в момента в Александровска болица са закрити две операционни зали.
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg