Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов, основател на Българската асоциация за алтернативен туризъм

Спасихме Пирин с протести, Рилските езера трябва да пазим с контрол

На едно от Седемте рилски езера
Снимка: личен архив

"Протестите стартират от морето или планината – на тези две места ние проверяваме готовността си да бъдем граждани. Там държавата изпитва границите на нашата търпимост, каза туристическия експерт, юрист и основател на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов в разговор в "Нашият ден" за вредите, които масовият, неконтролиран туризъм нанася на природата.

Рилските езера не бива да се превръщат в паметик на загинала екосистема

Рилски езера са уникална и много крехка екосистема, тя се възстановява много по-трудно – тя не може да понесе масов туристически поток, това не са Бъндеришките езера, не е язовир Беглика.

Проблемът идва от лесния достъп на твърде много хора дотам.

Лифтът, построен там, не е законен, той не плаща екологична такса, посочи Попйорданов. Той е монополист, не внася нищо за опазване на паметника, от който черпи пари. (Собственост е на фирмата „Рила спорт“, която пък сега е собственост на четири офшорни компании.) 

Има вариант лифтът да остане, но таксата да е висока, за да представлява своеобразна екотакса, която да отива за поддръжка, за рейнджъри, за контрол.

Нужна е, разбира се, и цялостна стратегия, система от правила, които да са ясни и да са за всички. А за да ги има, трябва да се упражнява контрол. 

Само че от десет години има политика да се отслабва Националната служба по опазване на природната среда, отслабва се горската служба. Рейнджърите са малко, те са лошо платени, зле екипирани и нямат никакви възможност да наложат санкции.

Има нужда от експертен дебат – и той да не е поредната консултация с обществените организации – и после за пореден път да стане "нека си говорят, пък ние ще си направим каквото сме си наумили".

Спасихме Пирин с протести, Рилските езера трябва да пазим с контрол", каза Любомир Попйорданов.

Чуйте целия разговор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос“ в Приморско

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..

публикувано на 13.12.24 в 08:51

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36