"Протестите стартират от морето или планината – на тези две места ние проверяваме готовността си да бъдем граждани. Там държавата изпитва границите на нашата търпимост, каза туристическия експерт, юрист и основател на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов в разговор в "Нашият ден" за вредите, които масовият, неконтролиран туризъм нанася на природата.
Рилските езера не бива да се превръщат в паметик на загинала екосистема.
Рилски езера са уникална и много крехка екосистема, тя се възстановява много по-трудно – тя не може да понесе масов туристически поток, това не са Бъндеришките езера, не е язовир Беглика.
Проблемът идва от лесния достъп на твърде много хора дотам.
Лифтът, построен там, не е законен, той не плаща екологична такса, посочи Попйорданов. Той е монополист, не внася нищо за опазване на паметника, от който черпи пари. (Собственост е на фирмата „Рила спорт“, която пък сега е собственост на четири офшорни компании.)
Има вариант лифтът да остане, но таксата да е висока, за да представлява своеобразна екотакса, която да отива за поддръжка, за рейнджъри, за контрол.
Нужна е, разбира се, и цялостна стратегия, система от правила, които да са ясни и да са за всички. А за да ги има, трябва да се упражнява контрол.
Само че от десет години има политика да се отслабва Националната служба по опазване на природната среда, отслабва се горската служба. Рейнджърите са малко, те са лошо платени, зле екипирани и нямат никакви възможност да наложат санкции.
Има нужда от експертен дебат – и той да не е поредната консултация с обществените организации – и после за пореден път да стане "нека си говорят, пък ние ще си направим каквото сме си наумили".
Спасихме Пирин с протести, Рилските езера трябва да пазим с контрол", каза Любомир Попйорданов.
Чуйте целия разговор.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg