"Протестите стартират от морето или планината – на тези две места ние проверяваме готовността си да бъдем граждани. Там държавата изпитва границите на нашата търпимост, каза туристическия експерт, юрист и основател на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов в разговор в "Нашият ден" за вредите, които масовият, неконтролиран туризъм нанася на природата.
Рилските езера не бива да се превръщат в паметик на загинала екосистема.
Рилски езера са уникална и много крехка екосистема, тя се възстановява много по-трудно – тя не може да понесе масов туристически поток, това не са Бъндеришките езера, не е язовир Беглика.
Проблемът идва от лесния достъп на твърде много хора дотам.
Лифтът, построен там, не е законен, той не плаща екологична такса, посочи Попйорданов. Той е монополист, не внася нищо за опазване на паметника, от който черпи пари. (Собственост е на фирмата „Рила спорт“, която пък сега е собственост на четири офшорни компании.)
Има вариант лифтът да остане, но таксата да е висока, за да представлява своеобразна екотакса, която да отива за поддръжка, за рейнджъри, за контрол.
Нужна е, разбира се, и цялостна стратегия, система от правила, които да са ясни и да са за всички. А за да ги има, трябва да се упражнява контрол.
Само че от десет години има политика да се отслабва Националната служба по опазване на природната среда, отслабва се горската служба. Рейнджърите са малко, те са лошо платени, зле екипирани и нямат никакви възможност да наложат санкции.
Има нужда от експертен дебат – и той да не е поредната консултация с обществените организации – и после за пореден път да стане "нека си говорят, пък ние ще си направим каквото сме си наумили".
Спасихме Пирин с протести, Рилските езера трябва да пазим с контрол", каза Любомир Попйорданов.
Чуйте целия разговор.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg