Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Бакалова: Дали кратките срокове за нова детска болница няма да са за сметка на качеството

Снимка: БГНЕС

Старата сграда в карето на Медицинска академия, чиято конструкция се предвиждаше да бъде реконструирана за нуждите на детска болница, ще бъде разрушена, а на нейно място ще бъде изградена изцяло нова Национална многопрофилна детска болница. Няма да има промяна в сроковете и бюджета, заложени в договор с изпълнителя. Това каза здравният министър проф. Костадин Ангелов на състоялата се преди два дни кръгла маса. Колко време ще отнеме административната работа за построяване на нова детска болница?

Арх. Петкана Бакалова от инициатива „За истинска детска болница“ коментира в "Нашият ден":

"Това би трябвало да бъде факт от 27 май, когато на срещата ни с премиера Борисов той обеща, че няма да се ползва стария строеж, а ще бъде изградена нова сграда. От тогава минаха почти 4 месеца и ние разчитахме, че през тези 4 месеца могат да се случат много неща. Например – да бъде допълнено заданието за проектиране на база на преди това направен точен анализ на нуждите в детското здравеопазване. Към този момент, въпреки изпратените многократно писма, не сме получили отговор. В лични срещи ни беше казано, че има готов анализ и готово задание, но ние не сме се запознали с тях, за да дадем оценка. Би трябвало да има обсъждане в Обществения съвет, който да се конструира през това време. 

При всички случаи този анализ на нуждите би трябвало да бъде подкрепен и да има консенсуса на цялата лекарска педиатрична общност. Има гаранция от страна на министъра на здравеопазването, че това ще се случи. Лошото е, че загубихме 4 месеца, които можеха да бъдат използвани за стъпки в правилната посока."

На какъв етап е административно процедурата?

"За да бъде разрушен старият строеж, трябва да бъде изготвен проект за разрушаване, който да гарантира, че няма да има щети за околните сгради и гражданите наоколо. Това е една нормална процедура.

Промяна в подробния устройствен план не би трябвало да се налага вече, защото се предполага, че бъдещата сграда ще се съобрази с действащия подробен устройствен план и ще се съобрази със заложените и височини, и параметри на плана. Така е по закон. Това ще спести време. 

Новото строителство при всички случаи би могло да стартира веднага в момента, в който имаме дадено задание, възложено въз основа на анализ на нуждите."

Преди тази кръгла маса урбанистите и архитектите бяха на мнение, че трябва да се обследват и други терени. 

"Преди часове имах и разговори с лекари, които продължават да смятат, че трябва да се търсят алтернативни решения. По отношение на една детска болница, много е важно тя да бъде в паркова среда, важно е до нея да има добър достъп, транспортен достъп – масов транспорт. Нещо, които един терен в центъра на града не може да обезпечи."

Арх. Бакалова вярва, че в момента ще стартира най-после един истински дебат за функционалността на тази болница и на база на един консенсус между специалистите – педиатри, лекари – ще бъде направено най-доброто задание, тъй като в момента ние няма такова. Тя е притеснена от сроковете и дали тези кратки срокове няма да бъдат за сметка на качеството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25