Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриана Стоименова:

Готово ли е социалното министерство за зимата

| обновено на 11.11.20 в 10:14
Адриана Стоименова – зам.-министър на труда и социалната политика
Снимка: mlsp.government.bg

Зимата идва. Как социално слабите и бездомните ще я посрещнат в условията на пандемия. Как Министерството на труда и социалната политика се подготвя да окаже помощ на нуждаещите се социално слаби и хора с увреждания? Адриана Стоименова, зам.-министър на труда и социалната политика, ресор Социално подпомагане и хора с увреждания, коментира темата в "Нашият ден".

Мерки

"На първо място е отоплението. Кампанията стартира на 1 юли и приключи на 31 октомври. Тази година имаме ръст от близо 14% на кандидатствалите, а отпуснатите помощи са 12%. За 5 месеца отоплителен сезон 2020-2021 сумата, която получават кандидатствалите лица е 495,80 лв. На този фон 276 042 са в момента отпуснатите заповеди за помощта, която е на стойност малко над 137 млн. лв. Разширен е кръгът спрямо 2019 г. Отбелязвам, че ежегодното увеличение на пенсиите, което е всяка година на 1 юли, няма негативен ефект за достъпа на нуждаещи се хора към тази помощ. Став адума за пенсионери, хора с увреждания, хора с ниски доходи – стараем се да бъдем гъвкави и да дадем възможност на хората, които наистина са в нужда, особено в кризата.

Топъл обяд. До края на годината е удължено действието. В над 189 общини и райони на Столична община – за над 26 400 потребители се доставя тази помощ. Съвместно с патронажната грижа, топлият обяд е доста търсен. Получихме даже награда за "Достъп до добра храна". Преговаряме за непрекъсваемост и през следващата година на тази мярка. На общинско ниво съумяват да се организират и оценката е положителна. 

Положителна е и политиката за раздаване на хранителни пакети по ОП "Храни". Тази година имахме два тура. Обхваща над 470 000 лица на стойност над 15 млн. лв., 6500 тона храни. Очаква се това да продължи и през следващата година, като се очаква увеличение и на видовете храни. Пакетите храни, освен че са предназначени за най-нуждаещите се лица и семейства (пенсионери, хора с увреждания, социално слаби), направихме така, че да подпомогнем и лица и семейства, засегнати от Covid кризата. Кандидатстването става чрез Агенцията за социално подпомагане

Топлият обяд и патронажната грижа стават през общинските служби, като някои общини даже разширяват патронажната грижа в посока на обезпечаване на пазаруване, обезпечаване с лекарства, почистване на домове и грижа от друг характер – много полезно за самотно живеещи хора.

Закон за личната помощ и Закон за хората с увреждания

"От началото на годината има непрекъсваемост на подкрепата. Над 662 хиляди лица получават достъп до финансова подкрепа и до всички останали подкрепи. С оглед на облекчаване на режима на подкрепа, за всяко удължаване на извънредната епидемиологичната обстановка Агенцията за социално подпомагане удължава служебно сроковете на всички решения на ТЕЛК и НЕЛК, изтекли в периода на извънредното положение или на извънредната епидемиологична обстановка, което означава, че за лицата, за които няма издадени нови решения на ТЕЛК, се осигурява непрекъсваемост за получаването на месечна финансова подкрепа. Към момента сроковете са до 28 февруари. Ако се удължи извънредната епидемиологична обстановка, се удължава и срокът на решенията, ако няма издадени нови."

Асистентска подкрепа

"Новост, която стартира от януари, е т.нар "асистентска подкрепа" по Закона за социалните услуги. Има разписан стандарт. Очаква се професионалната грижа от лични асистенти, в повечето случаи медицински лица, да бъде достъпна чрез общините."

Бездомните

"Центровете за временно настаняване имат готовност да отворят врати в тежките зимни месеци, подсигурили сме достъп до храна."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20