Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Толерантността и как говорим за нея днес

Снимка: gicj.org

Между двата полюса любов и омраза 20 век постави толерантността. Защото не ни достигаше (и достига) любов, за да обичаме ближния дори и когато не го мразехме (и мразим). И защото това ни отвращава (или бяхме научени, че е лошо да мразим), ние запълнихме мястото между тези два полюса с толерантност. Някои видяха (и виждат) в това проява на мъдрост. Но наистина ли е проява на мъдрост или зад нея крием безразличната търпимост към различието – каквото и да е то... И не е ли дошло време тази дума да бъде заменена с друга дума/ думи, или да бъде запълнена с ново съдържание – като съпричастност, солидарност… За всичко това на 16 ноември в Международния ден на толерантността разговаряхме в „Познати и непознати“.

Какво означава да приемаме различията и различните – с това започна разговорът ни с доц. д-р Михаил Иванов – експерт и съветник на президента Желю Желев по етническите въпроси.



Преди 25 години, на 16 ноември, международната общественост в лицето на ЮНЕСКО определи този ден за Международен ден на толерантността. Година по-късно, пак на 16 ноември, но през 1996 г. в ООН се прие и Декларацията за принципите на толерантността.

В член първи от нея се определя и дефиницията на това що е толерантност. Според тази декларация „Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на нашите форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност“.

Как днес говорим за толерантността, мит ли е българската толерантност – с това продължи разговорът ни, в който включихме и доц. Алексей Пампоров .



В началото на учебната година името на един жител на шуменското село Ивански обиколи българските медии. Той се казва Иван Иванов и е образователен медиатор в тамошното ОУ „Христо Ботев“. Причината да привлече вниманието на медиите беше, че цялото семейство – той, съпругата и детето му заедно тръгват на училище. Той в университет, тя – в гимназия, а детето в групата за предучилищна възраст в детската градина. Как са го посрещнали него в училище, какво разказва за толерантността на своето дете, а и на другите деца – чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете, и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30