За стените на психичното здраве в условия на криза. Кой ги изгражда? Добре ли е да ги има? Как се отразява това на всеки от нас? Това коментира в "Нашият ден" Калин Гайтанджиев, психолог с професионална практика в затвор и в училище, квалифициран семеен терапевт, герой на филма „Калин и отборът на затвора“.
"Стените са нашите граници. И когато човек поставя граници, които всъщност са необходими, трябва да си дава сметка какви граници поставя. Дали поставя гумени граници, които не позволяват на никой от системата, в която се намираме, да излезе навън, да види какво е и да се върне, или пък на нищо, което е отвън, да влезе вътре при нас и да ни покаже какво е отвънка, са много опасни. Този тип стени предизвикват сериозни психични заболявания.
От друга страна, ако няма пък никаква стена, ако нямаме никаква граница, не можем да се идентифицираме с хората, които са до нас. Това, на което уча клиентите си, на което уча и децата в училище, е да имат умението и да слагат преграда пред себе си и да минават през сложените стени. Всичко в този живот е доста динамично и доста цветно.
Добрата стена е умението да даваме заявка за себе си. Да казваме: "Аз съм", "Аз искам" и "Това не ми харесва" – това са необходимите стени/граници, които трябва да имаме умението да слагаме."
Децата могат да бъдат най-големите учители
"Техните реакции са изключително автентични. Те могат да ни покажат какво сме, какво сме били и какво сме загубили. Когато работя със семейства, се опитвам да накарам големия човек, когото детето гледа от долу нагоре с възхищение, да се спомни не само какво е правил, когато е бил дете, а какво чувство е изпитвал, когато с него, бидейки дете, са се отнасяли по определен начин. С децата човек трябва да се държи максимално автентично. Ако се опитва да бъде само внимателен – да им спести всичко, което се случва – детето моментално хваща страха ни, гнева ни, тъгата ни. На децата трябва да се казва абсолютно всичко. Като изключително е важен начинът, по който се прави това. Не можеш да скриеш от дете, че си му ядосан... Ние сме загубили умението да говорим през емоциите и да даваме заявка как се чувстваме, изгубили сме умението да бъдем автентични."
Чуйте повече в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg