Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един студентски разговор за нещата извън аудиториите

Снимка: БГНЕС

На празника на студентите 8 декември – един студентски разговор за нещата, които се случват извън аудиториите, за мечтите и реалността, за оставането и за завръщането в България, за това как си представят света и своето място в него тогава, когато нещата вече ще зависят единствено и само от тях. 

Четирима студенти от четири български университета споделят в "Нашият ден" своите успехи, мечти и въжделения на празника. 

Александър Димитров от УНСС:

"Джон Ленън в "Imagine" описва един не много реалистичен свят. Моята мечта е като неговата – всички да живеем в мир. Обаче всъщност, ако трябва да бъдем честни, историята показва, че войни винаги е имало, има и в момента, и ще продължава да има. Аз също бих искал бедността и алчността да не съществуват, но за съжаление трудно ще се справим с този проблем на световно ниво. Надявам се нашето общество да бъде по-сплотено. България изостава в много аспекти спрямо Западна Европа, така че ни трябват доста реформи, за да стигнем поне едно средноевропейско ниво. Въпреки това смятам да остана тук и да се развивам и да подпомогна с нещо страната ни. Чужденците идват тук без особена информация за България. Аз знам чужди езици и мога да рекламирам България, да мотивирам чужденците да учат български, да промотирам българското.

Стоян Боянов от УниБИТ:

"Виждам себе си в България. Смятам, че има достатъчно хора, които искат да се развиват и имат амбиции да изградим едно по-добро бъдеще. Това, което най-много ме вдъхновява, е, когато видя, че свършеното от мен е полезно и за останалите хора."

Ангел Иванов от Русенския университет "Ангел Кънчев":

"Моите мечти са насочени в много посоки. Може би в момента, като всички, мечтая да свърши тази пандемия. Мечтата ми е да остана в България и да продължа развитието си тук. Мен лично ме задържат тук нашите корени, нашата музика, фолклорът."

Йоана Димитрова от Американския университет в Благоевград:

"Смятам, че точно сега ние, младите хора, които сме по-отворени вече към света, сме тези, които трябва да придвижим нашата държава – към една идеална демокрация. Както и Левски е казал отдавна, "Чиста и свята република". Смятам, че това е нещото, към което да се стремим. Идеалното мое бъдеще, което си представям, е да направя магистратура в чужбина и след това да се върна тук – мястото, където искам да се развивам. Виждам добротата всеки ден – и това може би ме задържа тук – че сме народ, който стои един зад друг. Лошо качество е, че хората не са много честни."

Чуйте повече в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15