Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислава Станоева – „Божествени частици“

Снимка: личен архив

Станислава Станоева има много награди и не е неизвестно име, но тя е автор, който не шуми. „Божествени частици“ е най-новата ѝ стихосбирка. Тя е разделена на части, започва с "малките космоси" като съизмерение на големия космос, в който всички живеем и всичко е звезден прах. 

Тази книга отпраща много нагоре – към звездите, които ни спасяват, за смъртта и енергията, в която се превръща нашият дух. Втората част е наречена "Хляб и корени" – за простия, за обикновения/необикновен живот. Последната част на книгата е "История на тъгата" – там има и тъга, и смърт. Но като цяло усещането е за виталност. 

"Не искам книгата ми да се възприема по някакъв много тъжен или депресивен начин. Тя е светла книга, в която има и надежда, и философски поглед към нещата, мъничко тъга и една добронамереност към всичко, което ни се случва като хора" – казва поетесата.


Черна дупка

Някой е хвърлил във Вселената
огромен спасителен пояс


Чуйте повече в звуковия файл.

Станислава Станоева е родена в Пловдив. Завършва специалност „Българска филология“ в ПУ „Паисий Хилендарски“. Автор е на стихосбирките „Смъртта на палача“ (1999), „Полет в камъка“ (2003), „Градове и други острови“ (2009), „Теория на всичко“ (2012) и „Форми на живот“ (2017). Има множество публикации в български литературни издания, както и десетки награди от национални и международни литературни конкурси. 

Нейни произведения са включени в Международен балкански сборник (Истанбул, 2007), Юбилеен сборник на Лондонското поетическо общество (Лондон, 2009), сборник „Лирика 2010“ на НДК (София, 2011), Антология „Литературен Пловдив“ (Магдебург, 2014), „Антология на българската поезия – XXI век“ (София, 2015) и др. Стиховете ѝ са преведени на турски, английски, норвежки и немски език.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30