Тази година внесе, заедно с вируса, нестабилност във всеки аспект на нашите животи. Легендата на българския тенис Мануела Малеева разказва в "Нашият ден" за годината 2020 и за политиката, без която не можем.
"От друга страна, на политическо ниво това, което се случи в България, е нещо, което не си бях представяла, че ще изживея – Росенец, протестите, това, че вече съвсем ясно се показа колко негодно да управлява по какъвто и да е добър начин страната е правителството от последните 10 години и в момента. Кризата с вируса показа много ясно здравната ни система, която уж се реформира от толкова много години, в какъв упадък е. И нямам предвид доктори или медицинския персонал... Загубихме хиляди животи, защото нищо не беше направено както трябва от много години.
Ще запомня тази година и с много хубавите емоции по протестите, с това, което изживях на Росенец. На човек веднъж в живота му се случва нещо такова и аз се радвам, че бях част от това.
В личен план не беше лесна година, защото трябваше да се спрем да пътуваме, да си останем вкъщи. Аз имам дете в Аржентина, което вече почти цяла година не успявам да видя... И трябва някак си да се нагласим към нещо ново. Много хора казват: "Кога ще се върнем към стария начин на живот?" Аз си мисля, че може би не трябва да се връщаме към стария начин на живот – трябва нещо да променим. Но се надявам все пак да намерим нещо от старото."
България – Швейцария на Балканите
"Много труден въпрос. Бих искала да ви кажа, че България е Швейцария на Балканите. По природа можем и да направим някакво сравнение. Но сме толкова далече от някаква прилика цялостно. Аз никога не съм нито учила за политик, нито съм искала да ставам, но включването в "Да, България" е нещо, което направих със сърце, защото усетих, че, докато всеки един от нас не реши да се включи и да не чака промяната, няма как да я направим тази промяна. Твърдо вярвам, че всеки един от нас, ако искаме да си направим България Швейцария на Балканите, всеки трябва да се включи."
Какво добро може да се случи през 2021 година
"Мисля, че не трябва да оставяме политиката в ръцете на някои си, които са се нарекли политици и уж са загрижени за България. Виждаме, че корупцията убива, виждаме, че корупцията е крадене на средства. Като си помисля за всички усвоени европейски пари – ако бяха усвоени по правилния начин, къде можеше да бъде България... Това ужасно ме разгневява, че такива възможности бяха пропуснати.
Идват избори. Станете застъпници, нека да си преброим честно гласовете. Включете се в платформата "Ти броиш". Трябва да си опазим вота. Наистина ще е много трудно. Пропагандната медийна машина вече се задейства много силно срещу тези, които искат истинската промяна. Да си дадем взаимно кураж."
Мануела Малеева пожела на всички: "Най-вече да сме здрави и да намерим смисъл."
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg