Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима италиански художници в следосвобожденска България

Луиджи Болонгаро (1877–1915), Пейзаж от Кестерич (1897)
Снимка: academia.edu

Възстановяването на българската държава след Освобождението слага началото на собствен културен живот и европеизация на страната. В първите години в България пристигат много чужденци - специалисти в различни области – изкуство, култура, архитектура и др. Така постепенно се оформя видът на новото следосвобожденско българско изкуство именно от тях.

Сред пристигналите от Европа художници Центърът „Българо-европейски културни диалози“ към НБУ открива имената на четирима италиански майстори, преподавали рисуване в български гимназии в последното десетилетие на 19-и век и оставили следа в художествения живот на страната ни. 

Това са Луиджи Болонгаро, Цезар Дрог, Джорджо Канела и Антонио Канела. Луиджи Болонгаро е преподавател по рисуване във Варненската държавна мъжка гимназия, където е преподавал и Джорджо Канела. Пътят на Цезар Дрог пък е свързан с гимназията в Пловдив. 

Италианските художници участват в художествения живот на страната ни и техни творби се откриват както в държавните галерии, така и в частни колекции.

Какво ги привлича в България и какъв е приносът им за развитието района? Къде откриваме свидетелствата за техния престой у нас и какви са резултатите от културния обмен с Италия от тези далечни времена? 

Чуйте в звуковия файл подробностите.

Снимки – academia.edu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50