Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човекът, който спря багерите

Първият и неизвестен спасител на мозайките в Епископската базилика в Пловдив

Епископска базилика
Снимка: Уикипедия

Епископската базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-голямата раннохристиянска църква в страната.

Открита при разкопките монета на император Лициний (308-324), дава основание на хипотезата, че базиликата е сред първите, построени в Римската империя след легализирането на християнството през 313 г.

Размерите, украсата и централното разположение на църквата в близост до форума на античния град свидетелстват за голямата и влиятелна християнска общност във Филипопол.


Темата коментира в “Нашият ден“ журналистката Силвия Недкова.

“Историята започва някъде около 1982 г. Аз бях вече първите години в гимназията. Моят баща беше строителен инженер – инж. Петко Бимбалов.

Мисля, че доста хора в Пловдив още го помнят. По това време беше директор на т.нар. дружество “Инжстрой“, което се занимаваше с инфраструктурата на града – асфалтираше улици, прокарваше нови.

Тогава беше държавно дружество, баща ми беше назначен малко преди това. И имаше тежката задача да оформи района в центъра на града, да прокара нов път.

Помня много добре деня, в който той се върна вкъщи ужасно притеснен. Тези неща не се говореха много пред децата, но този път не се сдържа и ни разказа какво се е случило. Беше притеснен, че го очаква уволнение.

И че партийният комитет в града, тогава той ръководеше всичко, а не изборният кмет, ще му наложи някакво сериозна наказание, което тогава си беше за страх. Защото през деня му се е случило нещо изключително. Докато багерите са копаели, са попаднали на мозайка. И когато са разчистили мястото, се е видяло нещо много красиво.

Мозайки в Голямата епископска базилика

Бил е поставен пред избор – или да спре багерите, за да могат да дойдат археолозите, или да им заповяда да продължат работа и да се направят, че не са го виждали, което всъщност е било разпореждането на партийните органи, които са бързали да направят пътя.

Баща ми е взел решение – спрял е багерите и е извикал археолозите. Това беше причината за големия му страх.

Това е била първата мозайка, която днес е в Голямата базилика в Пловдив."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53