Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хилядолетната битка – Лабиринт“ – нов роман от Йордан Колев

| обновено на 17.06.21 в 16:46
Йордан Колев
Снимка: Росица Михова

„Хилядолетната битка – Лабиринт“ е новият роман на Йордан Колев, който е професионален пилот на "Боинг 767". Изпълнява полети на пет континента. Дълги години работи във Виетнам и на остров Мавриций, а в свободното си време кара мотор, плава на яхта и пише.

Зад гърба си има вече две книги – “От Рио до Кейптаун“ и “Кацане“.

Йордан Колев разказва в “Артефир“ за новата си книга.

“За жалост като болшинството мои колеги в момента съм без работа. Кризата засегна изключително много гражданската авиация. И също така за жалост предното правителство не направи абсолютно нищо, за да подпомогне българската гражданска авиация по един или друг начин. Всички трябва да се оправяме абсолютно сами.

За мен това беше една реална възможност зимата да завърша втория си роман. Заглавието е “Хилядолетната битка – Лабиринт“.

Първите две книги – “От Рио до Кейптаун“ и “Кацане“ – бяха свързани директно с мои преживявания.

“От Рио до Кейптаун“ е един драматизиран пътепис, докато “Кацането“ е основано на истински случай, с който съм много добре запознат, просто го използвах.

В новата си книга влизам в една материя, която няма нищо общо с досегашните неща, които съм писал. Новият роман е исторически.

Нещо, което винаги ме е вълнувало – борбата между доброто и злото. Освен исторически роман “Хилядолетната битка – Лабиринт“ е и приказка за борбата между доброто и злото. Моята интерпретация на това как се е развивала тази борба във вековете. Искам също да покажа на читателя, че няма кой знае каква разлика между войната от преди 800-1000 години и войната, която се води в наше време. Просто оръжията са по-ефективни и по-разнообразни. Но човешкият живот във военен конфликт е точно с толкова малка стойност, с каквато е бил преди хилядолетия.

Това е една приказка, основава се на моите идеи и разбирания за една от най-важните тайни на тамплиерите – Светия Граал. И същевременно има съвременна сюжетна линия. Как точно се свързват двете, става ясно след прочитане."

Чуйте Йордан Колев в звуковия файл.

Снимки: Росица Михова (БНР) и личен архив на Йордан Колев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28