Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са водните спасители за безопасно лято

Аквапарковете – къде се крият опасностите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Традиционната седмица на водното спасяване се проведе в първата седмица на юни, на която бяха разяснени правилата за безпроблемно пребиваване на водните басейни и морските ивици в условията на извънредна епидемична обстановка. Беше предоставена и информация за водния травматизъм, за обучените водни спасители и достатъчни ли са те за стартиращия летен сезон.

Темата коментира в “Нашият ден“ Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба към БЧК.

“Бих казал, че спасителите са готови за лятото. Дори голяма част от тях са вече на терен. В нетърпеливо очакване да започне трудната част на сезона.

Усилено тече обучението на водните спасители. Идеята е да компенсираме това забавяне от месеците, когато имаше ограничение. Освен това тече проверката на годността на водните спасители, която се изразява в заверка на личните им талони що се отнася до физическата им годност и здравословното състояние.

Това нещо тече с пълна сила и по данните и показателите, които имаме смея да кажа, че спасителите са в готовност."


Изводи от проведената седмица

"За тази седмица се подготвяме далеч преди започването на месец юни. Като почти във всички области на страната с нашите колеги и доброволци отбелязваме седмицата с различни събития, празници, водни празници и пресконференции с журналисти. Седмицата минава добре, както беше планирана с определените събития.

Не бих казал, че интересът към професията е спаднал, напротив, това сякаш катализира желанието на някои млади хора да се включат. В момента текат много интензивно курсове в страната.

Миналата година беше много интересна от гледна точка на това, че доста хора се отправиха към нашето Черноморие за сметка на пътуването в съседните ни държави.

Което дори засили потока от туристи по Южното Черноморие. В същото време броят на чуждите туристи беше по-малък.

Нещастните случаи бяха по-малко като брой, около 25.  Голяма част от хората се отправиха към водоеми във вътрешността на страната, като реки и язовири, което увеличи вероятността от водни инциденти. Тъй като това са неохраняеми места за къпане.

Няма как да се окаже помощ на пострадалия в тези води и в повечето случаи те завършват фатално.

Броят на удавените през миналата година е най-ниският, откакто се води статистика – 73. Като се има предвид, че до преди десетина години тази цифра вървеше между 130 и 160 удавени на година.

Всяка година борят на удавените от вътрешността на страната е значително по-голям."

Противоепидемичните мерки

"Засега няма промяна. Мерките, които миналата година се приложиха, са изготвени от медицинските екипи на Международната федерация по водно спасяване, които бяха разпратени до всички членове.

Ние, като водноспасителна структура, сме член на Международната федерация вече близо 55 години. Ние също получихме тези мерки, набързо бяха осведомени нашите колеги по места."


Аквапарковете – къде се крият опасностите

"Ако не бъдат спазвани правилата за ползването на аквапарковете, те могат да се превърнат в опасни места, особено за децата.

Именно на тях са съсредоточени екип от водни спасители. Такава е т.нар “оценка на риска“, която се прави преди отварянето на тези съоръжения.

Разполагат се служители, които да контролират потока към улеите, тъй като се стига до тежки инциденти.

Преди една-две години в един от курортите дори имаше смъртен случай на дете."

Чуйте Антон Налбантов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15