Неравенствата са обект на изследване и тези изследвания понякога пораждат политически механизми, насочени към това да бъде изправена кривата на неравенствата и те да бъдат преодолявани.
Много е спорно дали те се преодоляват ефективно и най-вече дали се преодоляват трайно. И дали, когато не преодолеем едно неравенство веднага, не сме в състояние да инициираме възникването на друго такова.
Но така или иначе в рамките на ЕС отчитането на неравенствата е довело до въвеждането на една трайна политика, по-известна като кохезионната политика на ЕС. Това е един от най-големите фондови механизми за подкрепа, които имат за цел изравняване на социалните икономически и политически неравенства между отделните страни-членки в ЕС.
Ако започнем от термина “кохезия“ трябва да кажем, че той не възниква в полето на политиката.
А по-скоро е заимстван от биологията. Тъй като първата употреба на термина е датиран към ХVII в. и той е свързан с определянето на особено между молекулярна сила, която държи заедно, в сцепление по между им, отделните молекули, които имат еднородни субстанции.
Тази идея за кохезията през ХХ в. вече влиза на полето на политическото и социалното и се появява хибридният термин “социална кохезия“, който иска да каже, че трябва да възникне механизъм, който да има характер на сила, която да държи свързани по между им отделните социални единици в отделните социални групи, преодолявайки съществуващите културни различия между тях, обосновани на произход, етнос, образование, пол и т.н.
Сближаването в ценностно и културно отношение на социалните единици се превръща в основен мотив за възникването на тази политика на сближаване или както я познаваме в днешно време “кохезионната политика“.
Кохезионната политика на ЕС изследва икономическите, социалните и териториалните различия и разпростира своите механизми за тяхното преодоляване в тези две посоки.
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg