Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На прага на учебната година

Снимка: БГНЕС

На прага на учебната година – очаквания, притеснения и неясноти. 

"Училищата трябва да останат отворени без прекъсване", дава своя експертен съвет Ханс Клюге, регионален директор на Световната здравна организация (СЗО) за Европа. Той подчертава, че това е от основно значение за обучението, психичното здраве и социалните умения на децата. поред него коронакризата е предизвикала най-катастрофалното объркване в образованието в цялата човешка история. 

Казват, че тийнейджърите са най-тежко ударени. Те загубиха мотивация. 

Особено зле се отрази дистанционното обучение на децата със специални образователни потребности заради липсата на контакта с други деца и заради липсата на жив контакт със самия учител. 

Училището е предприело мерки за по-тесен контакт с родителите. 

Има и едно сдружение Гражданско обединение "Да запазим училището като средище за децата ни", което организира протест пред сградата на Министерството на здравеопазването с искания за гаранции за присъствена учебна година. Протестът е планиран за 18 часа. В отворено писмо до министър-председателя, президента, председателя на Народно събрание и омбудсмана на България от гражданската инициатива заявяват, че в условията на пандемия от Covid-19 системно се пренебрегват и омаловажават потребностите на децата и се жертват техните интереси. Родители, учители, университетски преподаватели и учени призовават за спешна и съвместна реакция от съответните институции, които да гарантират присъственото обучение в училище, както и да набележат мерки за ограничаване на разпространението на Covid-19 сред учителите и учениците. Според тях децата прекалено дълго са били затворени месеци наред пред компютрите в рамките на една и половина учебна година. Това е навредило на интелектуалното, физическото и психическото развитие на учениците.

От сдружението посочват, че институциите в другите държави работят за осигуряване на присъственото обучение през новата учебна година.

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън..

обновено на 27.08.24 в 09:48
Захарно сорго

Как се прави маджун от захарно сорго?

Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят  Апостол Апостолов .   Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни,..

публикувано на 27.08.24 в 08:55