Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха най-новия български детски филм 3D DOCS

Снимка: bnf.bg

На 14 септември беше премиерата на най-новият български детски филм “Тридидокс“ (3D DOCS). в кино “Одеон“. Той може да бъде гледан на 1 ноември в Дома на киното.

Филмът е част от дипломната работа на режисьора Димитър Шопов в НБУ при проф. Дюлгеров.

Историята включва преплитане на детските игри от близкото минало, съдбите на бабите и дядовците от единственото албанско село, както и новите триизмерни технологии.

Историята е част от нашето минало, настояще и носталгията по бъдещето. 3D DОСS е серия дъвки с картинки, които децата колекционират. Около тях се заплита криминална драма, в която се забъркват иманяри, английски заселници и местната мутра на село Мандрица.

За филма разказват в “Нашият ден“ режисьорът Димитър Шопов и Гавраил Гавраилов, който е част от организацията на продукцията. 

Какво отличава детското кино

“Честно казано аз не мога да правя детско кино. Главните действащи лица са деца, но то е за порасналите деца, за нашето поколение, което порасна и преди 30 г. беше на 10.

Забелязал съм, че не всички деца разбират филма, но го гледат с интерес, защото виждат едни деца, които играят в него.

Следващият проект ще е нещо по-планинско. Нека децата да си починат до следващия филм.“ – казва режисьорът Димитър Шопов.

Трудно ли се работи с деца

“Децата се организират сравнително лесно. С петото отиване до с. Мандрица, където е сниман филмът. Там местните хора много ни помогнаха, за да организираме бързо процеса.

Самите деца се появиха на мястото при петото ни отиване. Моята роля в рамките на снимките беше кетъринг.

В селото имаше басейн и това беше бонбончето в случая, ако изпълнят работата, отиват на басейн.

Нямам претенция, че правя класическо детско кино, също имам носталгия към онези времена, към готините детски филми, но саундракът е различен.“- казва Гавраилов.

Повече за личноста на режисьора и избора на място за снимки можете да чуете от в зувковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30