Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо някои родители избират домашното образование

Снимка: Pixabay

Домашното образование е факт в България от близо 20 г., когато е основана и Асоциацията за домашно образование. Изборът правят родителите, които държат на образованието, но не са съгласни с училищния модел.

Кои са програмите, по които учат децата, и какво представлява процесът на домашно образование?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Порумбачанов, председател на Асоциацията за домашно образование. Той има четири деца, които се обучават вкъщи, и е учител по история.

“Радвам се за пътя, който извървяхме, и битките, които преминахме. Бих го направил отново.

Системата на конвенционалното образование е твърде тромава и не успява да внедри всички добри практики и тенденции по отношение на педагогиката. Семейството е доста по-гъвкава единица и много бързо може да смени курса, когато види, че има различни практики, които дават добри резултати.

В конвенционалната система има стандартизиран план, който трябва да се следва, без оглед на индивидуалните качества и способности на децата.

Една от причините за избора ми беше свързана и със социализацията. Социалната среда, която домът формира, е далеч по-добра от това да се социализираш с някого, когото не си избрал.

Външно оценяване

Използваме най-различни независими външни оценители. Това включва всички тестове, които децата правят в продължение на целия процес.

Чуйте Петър Порумбачанов в зувковия файл.



Темата коментира в “Нашият ден“ Радослава Петкова, преводач и родител на 4 деца, които се обучават вкъщи.

“Желанието за обучение вкъщи се поражда, когато искаш да бъдеш близо до детето си и да имаш приемственост на обучението, ценностите и мирогледа.

Как стига до решението

Още не бях омъжена, познавах едно семейство чужденци. Много ме впечатлиха отношенията на братята и сестрите вътре. Имаха голяма възрастова разлика, но въпреки това бяха с много приятелски и топли отношения.

Хареса ми това, че носиш училището навсякъде, където и да отидеш. Те бяха от САЩ, но временно живееха в България, после отидоха в Кения, но през цялото време дъщеря им си учеше.

Държавното училище

Там няма възможност родителят да има активна роля. Там е като столова храна – каквото е сервирано за всички, това получаваш и ти.

Ние започнахме с децата доста по-рано, като естествено продължение на родителските грижи за едно малко дете. Не сме ги бавили, за да може да достигнат училищна възраст. Научихме ги на цифрички, на буквички, на песнички. Ние сме християни, научихме ги на Катехизис или Вероучение, както го наричат в момента много хора.

Индивидуалният подход ми хареса в домашното обучение, даде ми възможност да подбирам такава програма, която съответства точно на моето дете.

Чуйте Радослава Петкова в зувковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Анет Маринова, психолог в образованието и клиничен социален работник.

“Като практик, който посреща различни потребности на децата, мога да кажа, че домашното образование по различен начин има значение и стойност за ситуацията на конкретното дете. А също и във връзката със семейството, защото това е едно решение на родителите.

Вероятно има потребности и специфична семейна ситуация, която води до едно такова решение. Много са различни казусите, с които съм се срещала, за да може да се каже еднозначно.

Образователната среда е важна за развитието на всяко дете. Това е естествена среда, различна от семейната, която дава възможност на детето да научи за себе си повече и различни неща от начина, по който това се случва в семейството. Това е отворена врата към социализацията и света на възрастните.

Чуйте Анет Маринова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25