27-и септември се чества като Световен ден на туризма от 1980 г., обявен е за такъв от Световната туристическа организация към ООН.
Целта на инициативата е да се привлече вниманието на международната общественост към значението на туризма и неговата роля за развитието на социалната, културната, икономическата и политическата сфери на обществения живот.
Тази година Денят е под мотото “Туризмът за приобщаващ растеж“. В Стара Загора го отбелязват с уникална изложба.
“Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол“. Това са 25 фотографии, информационни табла, които показват великолепието на мозайките в базиликата.
Темата коментира Радост Иванова, изпълнителен директор на организацията “Тракийски туристически район“.
“В началото на тази година Епископската базилика на Филипополис беше открита за посещение. Базиликата е била използвана в античността от IV до VI век.
Може би значение за това Филипополис да има толкова голяма и красива базилика има император Константин, който премества столицата на империята от Рим в Константинопол. Така тогавашният Филипополис се озовава много близо до столицата.
В града започват да се строят много и красиви църкви. Има много неща, които знаем за Епископската базилика, и много, които не знаем. Може би по-интересните факти за нея са това, че тя е огромна и много красива. Има подове и мозайки на две нива, на които общата площ е над 2000 метра.
Голяма част от запазените мозайки могат да се видят в сградата, която е изградена и отворена за посещения.
Посетителите биха могли да се изобразят на десетките изображения на птици, които са символ на Райската градина. Има и едно много прекрасно изображение на един паун, чийто ярък символизъм е безсмъртието на душата."
Даниела Стоева: Българските туристи спасиха туристическия сезон
Чуйте повече за изложбата от Радост Иванова в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg