Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Недялко Йорданов: Отново се делим, както в началото на прехода

Снимка: БГНЕС

Животът е сълза и смях и театър, начало и поклон накрая – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР поетът Недялко Йорданов.

“Трябва да гледаме по-широко и по-философски на живота и да знаем, че основното е това, ако може тези 2 млн., които ги няма сега, да се върнат.

Изводите, които направих от последната година и половина, не са много оптимистични. Струва ми се, че се получи едно голямо разделение на хората, на българите, на народа, което е много опасно и неприятно.

Такова нещо имаше в началото на прехода, когато се деляхме на сини и червени. Сега отново се делим на почтени и непочтени, на мутри и не – това не е хубаво.

Не бих казал, че за мен политиката остана встрани, няма как да остане, защото аз живея с всички проблеми на България. И съм доста разтревожен. Трябва да намерим едно съгласие, сместа, която да обедини, не да разедини. Хората на изкуството би трябвало да призовем към единение."

Край ли е краят

"Животът е един сериал и аз съм вече в 81-ва серия. От малък свикнах с това, че животът има край. Още на седем години изгубих баща си. Детството ми мина с майка ми на гробището.

Често ме упрекват, че пиша на темата смърт, а всъщност такава тема няма, има тема живот, а смъртта е уж някакъв край на живота, но не се знае дали е край. Аз мисля, че животът е – влизаш от едната врата, излизаш от другата, влизаш може би в друга стая. Оптимист съм, не съм песимист."

Благодаря

"Благодаря първо на човека, с който сме заедно от толкова години. Какво ли не преживяхме заедно, но все още сме заедно. Все още вървим, излизаме, държим се за ръка, за да не си личи, че малко трудно ходим.

Благодаря на моите момчета, макар и толкова различни, те са моя кръв, те си следват убежденията. Понякога еднакви, по-често различни. И се радвам на моите три внучета, не е малко това."

Онлайн

"Влизам само в определени часове. Все пак имам да си пиша още мои работи. Почти съм на края на “Житие и страдание грешного Недялко“ – разказвам живота си. Имам още десетина страници, за да включва, ставащото се днес, защото съм спрял в началото на тази година. Исках да видя какво ще стане и тогава да го отразя. Когато завършат всичките тези работи и цялата тази драма, и дано да завърши добре, и аз ще си завърша книгата, защото не искам да завършва песимистично.“

Чуйте Недялко Йорданов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44