Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Антонина Кардашева: Отказът от гласуване е емоционална реакция

| обновено на 22.11.21 в 11:50
Снимка: Ани Петрова

Реакцията на тези, които не гласуваха, беше ясно емоционална. Тя е защитен механизъм за това, че не искат да се ангажират повече към този процес. Липсата на ангажираност е емоционален процес. Това казва в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Антонина Кардашева, доктор на психологическите науки, експерт по организационна и лична ефективност.

д-р Антонина Кардашева"Всяко решение, което видяхме и вчера, и по-предната седмица, е резултат от една пропорция между рационалност и емоционалност. Тази пропорция е известна в съотношение 80 към 20. Според мен 20-те процента емоция на тези избори предопределиха 80% рационалност. За повечето хора взимането на решение е аналитичен алгоритъм, но той задължително съчетава и емоционално решение, и реакция.

Емоционалните избори, които видяхме в рамките на тази година – както парламентарни, така и президентски, дадоха една много ясна информация какво се случва в държавата ни. И тази информация носи белега на емоционалността."

"Белег за това, че хората имат защитни реакции спрямо нови избори и нови лица в политиката, спрямо това, че са изтощени, спрямо това, че устойчивостта на стрес е намаляла и имат готовност да получат резултати, да видят резултатите от това, което им се обещава години наред.

Малкият процент гласуващи реагира емоционално. Те бяха по-скоро убедени, че трябва да покажат социалния си дълг. Това са хора, които осъзнато могат да поемат отговорност за последствията от избора. Нещо много важно, което загубихме в годините."

Рисковете

"Ако емоционално взимаме решения, независимо от това, че емоцията носи много важна информация, можем да се подведем под думите на някой, който би искал да ни манипулира, а това е намалената ни лична ангажираност към осъзнатия процес.

Ще запомня тази година на избори с това, че хората, с които работя, моите клиенти, показаха различна страна в своята емоционалност. Те реагираха на това, че трудно могат да управляват личния си живот, поради факта, че нямаха избори в личен и професионален план, за да достигнат до целите си.

Силната реакция на хората, с които работя, беше доказателство, че държавната система, системата на управление, има нужда от промяна. Има нужда да се чуят емоциите на хората, защото те носят много силна информация."

Чуйте д-р Антонина Кардашева в звуковия файл.

Снимки – БНР, foundation-ei.org

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15