Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3 декември – Международен ден на хората с увреждания

Снимка: Pixabay

На 3 декември светът отбелязва Международния ден на хората с увреждания.

През 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява 3 декември за Международен ден на хората с увреждания. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация и на Съвета за наблюдение:

“Съветът за наблюдение е създаден сравнително скоро, през 2019 г. Това е един мониторингов орган, който се състои от девет члена. Има представители на институцията на омбудсмана, на Комисията за защита от дискриминацията, представители на научната общност, както и представители на организациите на хората с увреждания.

Доц. Ана Джумалиева.

Само Съветът няма как да реши всички проблеми на хората с увреждания, но колкото повече институции – било то държавни и неправителствени организации – са ангажирани с проблемите на хората с увреждания, толкова по-ефективна ще бъде тяхната защита.

В нашия Закон за защита от дискриминация още от създаването на Комисията за защита от дискриминация е предвидено, че разглеждаме жалби и сигнали, подадени до Комисията по признак “увреждане“. Освен това изрично е записано в Закона за защита от дискриминация, че недостъпната архитектурна среда също е форма на дискриминация."

"Именно на 3 декември преди няколко години стартирахме една кампания, която озаглавихме “Достъпна България“. Първоначално тази кампания беше подкрепена от председателя на Народното събрание от президента на Република България и от много обществени фигури и лица, които помогнаха нашата кампания да има по-голям отзвук.

От края на 2017 г. работим много активно и обследваме достъпността на архитектурната среда. Имаме влезли 1289 решения, от тях имаме 1125 решения, които са в сила. Само 10 решения от тази голяма бройка са били отменени от съда.

От самото създаване на Комисията за защита от дискриминация имаме повече от 2500 преписки, жалби, сигнали, подадени до нас по различни поводи, свързани с проблеми на хората с увреждания."

Промяната след решение на съда

"Да, още по време на образуване на самото производство наблюдаваме и забелязваме, че страните поемат ангажимента. Има случаи, когато преди да сме приключили производството, те се стараят да осигурят достъпност на помещенията и сградите."

Чуйте доц. д-р Ана Джумалиева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47