На 8 февруари над 140 държави от всички континенти отбелязват за 19-и път Международния ден за безопасен интернет.
Това е ден, в който да си направим равносметка какво сме направили и дали правим достатъчно, за да осигурим по-безопасно ползване на интернет
Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Апостолов, координатор на Националния център по безопасен интернет:
“В много държави се развиват собствени програми и начини на противодействие и обучение на деца, родители и учители, но нещата се движат с много бавна скорост.
Причината е, че хората приеха постепенно интернет като някаква даденост. Ако разпитаме децата в училище за рисковете в интернет, те ще изредят всичките, проблемът е, че те, както и възрастните, не могат да ги разпознаят. Кога има реален риск и са в рискова ситуация, нито пък имат подготовка да предприемат адекватно действие.
Трябва да се научим на няколко принципни неща – как да разпознаваме фалшива информация, как да проверим дали даден профил е на реален човек. Когато видим нещо публикувано, да се замислим дали е логично и да потърсим допълнително информация, да се четат условията за ползване, независимо дали става въпрос за онлайн магазин, за социална мрежа, навсякъде има условия за ползване. Проверявайте всичко, което видите в интернет. Нещата отново опират до това дали разбираме как действа дадената онлайн платформа, която ползваме.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg