Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милка Василева: Търсенето на медицински сестри от чужбина не е решение

Снимка: Pixabay

През изминалата седмица зам.-министърът на здравеопазването Георги Йорданов, каза, че “границите на страната за медицински специалисти са отворени". Той подчерта също, че се прави всичко възможно, включително увеличаване на бройката медицински сестри, които се обучават в колежи. България ще търси медицински сестри от Казахстан, Украйна, Беларус и Молдова.

Милка Василева
Темата коментира в “Нашият ден“ Милка Василева, председател на УС на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи:

“Убедени сме, че търсенето на медицински сестри от чужбина не е решението, дори и те да са етнически българи, които евентуално владеят български език.

За да упражнява професията медицинска сестра у нас, медицинският специалист трябва да отговаря на изискванията на европейска директива, а това означава обучение във висше образование на образователно-квалификационна степен бакалавър.

Това не е така в бившите републики на СССР, за да работят у нас, те първо трябва да приравнят своето образование и да се явят на изпит за професионално владеене на български език. Това не е невъзможна задача, но е изключително трудна.

В последните 2 години от тези страни има 10 кандидатки, завършили за медицински сестри в Украйна, Молдова  и Северна Македония. Три от тях бяха омъжени за българи и живеят тук и въпреки това не успяха да преминат изпита по български език. Това е много сериозен проблем.

Министерството на образованието трябва да обърне внимание вътре в страната. За да заминават хората навън, значи намират това, което ги интересува – добро заплащане и най-вече уважение към самите тях и към професията, която упражняват.

Все още “медицинска сестра“ не е в списъка на защитените професии. Тази професия е проблемна в целия свят. Това е една изключително тежка, сложна, хуманна професия, която не може да се упражнява от всеки.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26