Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на археолога

Йото Йотов: Българските археолози са облагодетелствани с богатия си терен

| обновено на 14.02.22 в 14:01
Снимка: cua-sozopol.com

Денят на археолозите, 14 февруари, се отбелязва у нас от 1970 година по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт и музейкъм Българска академия на науките.

Археология е хуманитарна наука, която изучава и документира миналото по останките от многобройни цивилизации и култури, живели в различни епохи на Земята. Тя обхваща периода от време от първите каменни инструменти отпреди 2,5 милиона години до най-новата епоха.

Дейността на археолозите не се свежда само до работата им по разкопки. След разкопките пред археолога се проявяват следните ангажименти – документиране на находките, анализ и датиране, публикации, реставрация и консервация, представяне на находките и подготовка на обектите за посетители, за да станат откритията достояние както на учените, така и на всички, любопитни към археологията.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Найден Прахов, директор на Центъра по подводна археология в Созопол:

“Днес в Археологическия институт в София се отбелязва традиционно празникът. На 15 февруари се открива изложбата “Българска археология“. Тя представя ежегодно най-интересните открития и постижения на българската археология през изминалата година.

С постери и експонати се представят най-интересните находки и най-сериозните открития. Находките са многобройни, миналата година беше изключително активна.

Археологическа работа под вода при проучванията край Ропотамо: разкопаване с воден ежектор; ранновизантийска амфора in situ в квадрат; ранносредновековна котва, открита в стратиграфска позиция в квадрат; фотограметрично заснемане с 5 камери.

Експонатите могат да бъдат разгледани в Националния археологически институт с музей, пл. “Александър Буров“ в София, където се намира Археологическият институт с музей срещу Президентството и Министерския съвет.

Особеностите на този вид археология са, че средата, в която се работи, е доста необичайна – под вода, в морета или сладководни басейни. Това поражда много предизвикателства и трудности. За нас е по-скоро рутина и част от работата ни. Много често условията, в които работим са трудни. Много зависими сме от метеорологичните условия."

Центърът по подводна археология с 44-годишна история

“В научно отношение успехите на центъра са в множеството реализирани пионерски археологически проучвания в България, но те са пионерски и в световен аспект.

Едни от първите в подводната археология изобщо геофизично проучвания на потънали ландшафти по българското крайбрежие.

Центърът през годините е създал доста сериозна изследователска инфраструктура. Имаме база за морски проучвания, която се намира з Созопол, тя е база за основните ни изследвания по Южното Черноморие. Там се намира и техниката ни, разполагаме и с изследователски кораб, на който поместваме водолазно оборудване.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Йото Йотов от РИМ в Бургас:

“Археолозите в България са облагодетелствани спрямо колеги от други държави, защото територията на България е сред най-богатите в Европа на археологически култури, на наслоявания на археологически пластове от различни периоди от праистория до Средновековие и до по-новите период.“

По-основен обект

“Бях служител няколко години в регионалния музей в Добрич, където през 2014 г. започнаха археологически проучвания на най-големия Римо - Византийски град във вътрешността на Североизточна България. Градът се казва Залдапа, той доби известност в последните години, благодарение на проучванията и на представянето в медиите.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33