Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои голямото събитие за правата на човека у нас – „Форум Права“

„Форум права“ е платформа, посветена на това да събере активисти с разнообразни каузи, които да разкажат за своя път към доброто и устрема към приобщаваща среда за всеки. На 12 март в Event Space 2020 (Малкото НДК, бул. „България“ 1) ще имате възможността да се запознаете с деятели, отдали се на борбата за справедливост и равенство.

Събитието ще продължи от 10:00 ч. до 18:00 ч. и е разделено на индивидуални говорители и два дискусионни панела. В индивидуалните говорители можете да чуете и гледате застъпници в няколко основни области: домашно насилие, политики и застъпничество за правата на децата, на ромите, на ЛГБТИК+ хората, овластяване на жените, пълноценен живот на глухата общност, държавните политики за хората, живеещи с ХИВ и екология.

Темата коментира в “Нашият ден“ Деница Любенова, представител на ЛГБТ организацията „Действие”:

“Създадохме „Форум Права“ като идея в организацията “Действие“ с мисълта да обединяваме хората, които се борят за правата на човека в България, защото това, което ни обединява всички, е всеобщо посятата омраза и неразбирането на човешките права изобщо.

В този конкретен момент, в който се намира света, особено в последните 10 дни с войната в Украйна. Форумът идва като някакъв писък за желание да видим хуманност, разбиране и да имаме приемственост.

Неслучайно той започва именно с това, разказ от първо лице, единствено число за войната в Украйна и исторически преглед на руско-украинските и беларуски отношения.

Кого засяга “Форум права“

“Списъкът не е изчерпателен и не включва всички маргинализирани групи или всички права, нарушени в България, защото е замислен като новогодишно събитие, в което да говорим и да повдигаме темата.

Иначе започваме с “Възродителния процес“ в България. След това ще говорим за епидемията ХИВ и СПИН. След това ще преминем на правата на ромите.

После ще говорим с една полякиня, живяла във Великобритания и в САЩ, която е работила по редица международни кампании, включително президентската.

Ще говорим и за околна среда и за теми като: правата на детето, ЛГБТ права и правата на глухите, домашно насилие. Общата ни тема е изправянето срещу насилието.“

Темата коментира в “Нашият ден“ Оля Минева от фондация Emprove:

“Това, което бих казала на всеки човек, усещаш в себе си някаква съпротива срещу определени групи от хора, именно заради нея да започне да търси информация. Именно така се преодоляват стереотипите.

На мозъка е заложено да реагира със страх към всичко непознато. Част от тази съпротива често е абсолютно нерационална. Непознато е, защото често е стигматизирано и има табу, не се говори достатъчно за него.“

Чуйте разговорите в звуковите файлове.

Снимки: sofiahumanrightsforum.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30

Лятна връзка с България: Специалните полети, които ни връщат у дома

През лятото много млади българи, живеещи в чужбина, се завръщат в родината си, за да се насладят на топлината и атмосферата на българското лято и да прекарат време със своите близки. Програмата "Полет към дома", създадена от националния авиопревозвач, предлага именно такава възможност – да улесни завръщането на сънародниците ни за летния сезон...

обновено на 15.08.24 в 10:56