Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25 май – Международен ден на безследно изчезналите деца

Ивайло Йосифов: Никой не бяга от добро

Снимка: Pixabay

25 май се чества по инициатива на Европейската федерация на безследно изчезналите деца и децата жертви на сексуално насилие. От 2003 г. на този ден светът демонстрира съпричастност с близките на изчезнали и отвлечени деца.

България се включва за първи път през 2010 г. в отбелязването на Международния ден на безследно изчезналите деца, организиран у нас от Европейската федерация за изчезнали и сексуално насилвани деца.

Малко известно е, че в ЕС от 2007 г. има гореща телефонна линия за деца в риск или деца, жертва на тормоз или насилие. Номерът е 116 000. Той до момента е активен в държавите членки Белгия, Дания, Гърция, Франция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния и Словакия и др., както и у нас. Информация може да бъде подавана за деца от цяла Европа.

“За да извърши едно дете бягството, трябва да се е случило нещо, което не може да преработи в семейството. Детето трябва да може да сподели някакво свое затруднение и притеснение. Трябва да има сигурност, че въпреки това, то ще намери приемане и разбиране в семейството“, казва в “Нашият ден“ училищният психолог Ивайло Йосифов, който работи в Кризисен център за помощ на деца, пострадали от насилие и трафик и допълва:

“Никой не бяга от добро, за да избяга едно дете от дома си, означава, че нещо нередно се случва там. Нещо, което е непосилно за него. В юношеството, в опита си да се автономизира от опеката на родителите, юношата блъска вратата, това е нормално. Родителят трябва да има капацитет да го понесе. Това може да се види от поведението на детето и едни по-чувствителни възрастни могат да разпознаят симптомите.

Симптоми за насилие в семейството

“Физическите белези са това, което е разпознаваемо най-първо. Симптом е също рязката промяна на успеха в училище, на поведението и мотивацията. В случаите, в които очевидно е налице някаква криза, тогава вече можем да потърсим, даже по закон сме длъжни да сигнализираме отдел “Закрила на детето“. Те вече си правят проучването и оценката и планират интервенцията.

Има семейства, при които проблемите са хронични. Случва се също семейството да се стабилизира. За да може да се върне детето в там, то трябва да продължава да поддържа връзката, когато е извън него, за да може престоят му в институциите да бъде сведен до минимум. Процедурите обаче са тежки и тромави и не винаги се постига целта.“

Кризисният център

“Като социална услуга той съществува от 2009 г. В момента той се управлява от Фондация "Конкордия България“, финансирането идва от делегиран бюджет, затова е и недостатъчно. Фондацията трябва да намира допълнителни средства, за да предлага качество на услугата. Има надежда в развитие на детското правосъдие. Там има още какво да се направи, но има хора, които мислят в тази посока.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05