25 май се чества по инициатива на Европейската федерация на безследно изчезналите деца и децата жертви на сексуално насилие. От 2003 г. на този ден светът демонстрира съпричастност с близките на изчезнали и отвлечени деца.
България се включва за първи път през 2010 г. в отбелязването на Международния ден на безследно изчезналите деца, организиран у нас от Европейската федерация за изчезнали и сексуално насилвани деца.
Малко известно е, че в ЕС от 2007 г. има гореща телефонна линия за деца в риск или деца, жертва на тормоз или насилие. Номерът е 116 000. Той до момента е активен в държавите членки Белгия, Дания, Гърция, Франция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния и Словакия и др., както и у нас. Информация може да бъде подавана за деца от цяла Европа.
“За да извърши едно дете бягството, трябва да се е случило нещо, което не може да преработи в семейството. Детето трябва да може да сподели някакво свое затруднение и притеснение. Трябва да има сигурност, че въпреки това, то ще намери приемане и разбиране в семейството“, казва в “Нашият ден“ училищният психолог Ивайло Йосифов, който работи в Кризисен център за помощ на деца, пострадали от насилие и трафик и допълва:
“Никой не бяга от добро, за да избяга едно дете от дома си, означава, че нещо нередно се случва там. Нещо, което е непосилно за него. В юношеството, в опита си да се автономизира от опеката на родителите, юношата блъска вратата, това е нормално. Родителят трябва да има капацитет да го понесе. Това може да се види от поведението на детето и едни по-чувствителни възрастни могат да разпознаят симптомите.“
Симптоми за насилие в семейството
“Физическите белези са това, което е разпознаваемо най-първо. Симптом е също рязката промяна на успеха в училище, на поведението и мотивацията. В случаите, в които очевидно е налице някаква криза, тогава вече можем да потърсим, даже по закон сме длъжни да сигнализираме отдел “Закрила на детето“. Те вече си правят проучването и оценката и планират интервенцията.
Има семейства, при които проблемите са хронични. Случва се също семейството да се стабилизира. За да може да се върне детето в там, то трябва да продължава да поддържа връзката, когато е извън него, за да може престоят му в институциите да бъде сведен до минимум. Процедурите обаче са тежки и тромави и не винаги се постига целта.“
Кризисният център
“Като социална услуга той съществува от 2009 г. В момента той се управлява от Фондация "Конкордия България“, финансирането идва от делегиран бюджет, затова е и недостатъчно. Фондацията трябва да намира допълнителни средства, за да предлага качество на услугата. Има надежда в развитие на детското правосъдие. Там има още какво да се направи, но има хора, които мислят в тази посока.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg