Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОН защити "Талисманът", даден за матура на седмокласниците

Трябва ли художествената стойност да е сред критериите за подбор на текст за НВО?

Снимка: БГНЕС

Емоциите около матурите стихнаха неотдавна. Страстите се разгоряха около текст за преразказ, който писатели и хора на изкуства определиха като “бездарен“.

Министерството на образованието и науката не подбира авторите, а текстовете за националното външно оценяване по български език и литература в 7-и клас. Това съобщиха от просветното ведомство пред БНР по повод бурната обществена реакция, последвала избора на разказа "Талисманът" от Красимир Бачков.

От Министерството коментираха, че текстът на НВО е инструмент за проверка на умения за преразказ с дидактическа задача за 13-14-годишни ученици. Те посочват няколко критерия, на които трябва да отговарят използваните текстове.

Високата художествена стойност не е между тях. Необходимо е разказът да има обем до 650 думи, класическа композиция, ясна сюжетна линия, две-три неособено сложни описания, които може да са на хора или природни обекти, кратък диалог и отсъствие на редки и архаични думи или термини, които могат да затруднят възприемането.

“Критериите за текст за свързани и с критериите за оценяване. Лично аз не смятам, че със запознаване с един текст, чуване един път, е възможно децата да минат по текста и след това да направят преразказ“, казва в “Нашият ден“ г-жа Неда Кристанова, директор на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование и допълва:

“Според мен това е един по-дълъг процес, който би трябвало да започва от семейството. Всяка година децата имат определен брой произведения, на различни автори, в различни жанрове, което може да изгради техния вкус. Имат и заглавия, които да четат лятото, тъй че лично не смятам, че един текст в рамките на това време може да промени или възпита литературен вкус.

Това е изпит за деца на 13 и 14 години, на него се явяват всички деца и трябва всички тези критерии да са спазени за текста, за да може всяко едно дете да се чувства добре и да може да покаже максимумът от това, което знае.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25