Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасни ли са родните пътища в началото на активния летен трафик?

Снимка: БГНЕС

От 2019 г. в България 29 юни се отбелязва като Ден за безопасност на движението по пътищата. На този ден се отчитат резултати и се споделя опитът на различни организации и институции, работещи в тази област. 

Сред толкова кризи и войни в световен мащаб, какво става с войната по пътищата у нас? Инж. Богдан Милчев от Института по пътна безопасност традиционно направи в "Нашият ден" своя анализ на тазгодишната ситуация:

"Изключително тъжно ми е, че ние, българите, не можем да случим на управленци, които не само да искат, а и да могат да променят средата, в която се движим. Така че тя да стане по-безопасна, по-здравословна, с по-малко жертви. От началото на годината досега са загинали 217 души, което е с 34 души повече спрямо миналата, рекордна по жертви, година. Има и още един резонен показател, по който ние изчисляваме риска, и той е натовареността. Данните на Института по пътна безопасност показват, че имаме близо 20% по-малко автомобили по пътищата в момента между градовете и близо 30% – в градовете. Високите цени на горивата са направили така, че използването на автомобил да се намали. Въпреки това ръстът на загиналите се увеличава с 15%. Това показва, че цялата ни транспортна система функционира на самотек.

Тази споделена отговорност, която ни се натрапва от миналия век, реално се превръща в пълна безотговорност. Искам завинаги да сложим край на това клише със споделената отговорност, защото шофьорът носи лична наказателна и административна отговорност, когато убие човек, и абсолютно никой не я споделя с него. А доставчикът на транспортната система – това са държавните институции 11 на брой – те пък носят своята отговорност да доставят безопасна тази транспортна система. Това е философията, която трябва да влезе в главите на цялото ни общество и най-вече на тези, които управляват."

За безопасността и движението по родните пътища в началото на активния летен трафик – повече можете да чуете от инж. Богдан Милчев , в звуковия файл.

Каквито и правила да се поставят, ако ние, водачите, участниците в движението, нямаме съзнание и не се съобразяваме с пътната обстановка, с превозното средство, с останалите участници в движението, с атмосферните условия... Това е една съвкупност от фактори. От години само пътища строим, а се оказва, че нямаме пътища. Караме коли втора употреба... – коментира редакторът Валери Леков. Какво е да си водач без нарушения и с 22-годишен стаж зад волана.

Снимки – БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35