Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕЦБ допусна колосални грешки, които плащаме с падащо евро и ускоряваща инфлация

Проф. Красимир Петров: Трябва да подложим икономиката на сериозна диета, защото е затлъстяла

Един-единствен начин има, и той е – затягане на коланите!

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новото ускоряване на инфлацията в САЩ, Франция и Испания в сряда отново притисна еврото, тъкмо поело глътка въздух, и цената му отново започна да пада, както в началото на седмицата, за да слезе под паритета, макар и за кратко. 

Защо еврото потъна и стигна до паритет с долара – икономическите изводи и прогнози за настоящата и следваща година – анализ в "Нашият ден" прави проф. Красимир Петров:

"Седмичната равносметка – това са съвсем случайни колебания. Можем да прогнозираме като цяло дългосрочната тенденция, която е спад в еврото и имаме абсолютно всички фундаментални икономически предпоставки еврото да продължава да върви надолу. Първият фундамент е изключително прост – за последните 2 години (2019-2021) ЕЦБ е увеличила своя баланс близо 2 пъти (от около 4,5 трилиона до около приблизително 9 трилиона). Т.е. имаме огромно печатане на пари (увеличаване на паричната маса). И ако удвоим парите, макар и с известно закъснение, ще удвоим цените. Втората причина е, че ЕЦБ е една от най-големите световни банки, която държи лихвите изкуствено ниски, все още заковани на 0. А Европа има нужда до 8% повишаване на лихвите. Те повишават с 0,25% и е абсолютно микроскопично. Това е абсолютно недостатъчно. Говорим за официална инфлация от 9% и 0,25% няма никакъв ефект. Резултатът от това е, че имаме лудо кредитиране – банките раздават през ЕЦБ лихви на бизнеса, лихви по ипотечни кредити. Това лудо кредитиране е едната страна, която води до повишаване на инфлацията

Огромните над 10 млрд. евро, които взема държавата ни и харчи, е другата причина за повишаване на потребителската инфлация. И тези свръхниски, нулеви лихви дават възможност на държавата ни да взема огромни заеми. Разбира се, същото така и Гърция, Италия, Испания Португалия, Франция и Германия... И ЕЦБ е изправена пред огромна дилема – вдигането на лихвите ще доведе до нова дългова криза, както през 2012 г. ЕЦБ допусна колосални грешки в историята си и сега ние плащаме тези грешки с падащо евро и ускоряваща инфлация, която ни предстои, дори и в България, през идните години." 

Проф. Петров коментира изказването на Кристалина Георгиева, че "не трябва да се допуска най-нуждаещите се да изпаднат в по-голяма беда, а фискалната политика трябва да е в помощ на паричната": "Това е невъзможно, ако беше, отдавна щеше да е приложена и да има даже Нобелови награди... Това, за което Георгиева говори, е невъзможно. Един-единствен начин има, и той е – затягане на коланите! Затягане на монетарната политика (печатане на по-малко пари), качване на лихвите (това, което агресивно прави Централният резерв на САЩ, може би не за дълго). Не е нужна координация на световно ниво между банките. Достатъчно е нашето родно българско БНБ да затегне критериите за кредитирането си. Трябва да имаме и ние, и Европа, и светът по-рестриктивна монетарна политика, комбинирана с по-рестриктивна фискална политика. Това са двете неща, които нито централните банки, нито правителствата искат да наложат. Трябва да се наложи монетарна дисциплина и това нито едно правителство не иска да направи. Трябва да подложим икономиката на сериозна тежка диета, защото тя е огромно затлъстяла, а никой не желае да направи това. 

Еврото си е слабо от 2013 г. насам, когато Марио Драги каза, че ще направи всичко да овладее европейската криза и удвои паричната маса. Сега пак я удвоиха. Т.е. еврото е фундаментално изключително слабо като валута – то има слаба икономика, Евросъюзът е непроизводителен. А Путин е просто оправдание – той не е причина. Проблемите на Европа са дълбоки, структурни и Путин единствено ги обостря.

Европа в момента е в рецесия. А българската икономика навлиза сега в рецесия – тя е на прага."

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимка – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илиян Василев: Пеевски предлага Атлантизъм с висока степен на корупция

"Битката за бъдещето" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Илиян Василев, бивш дипломат, създател и водещ на предаването "Алтернативата" Чие бъдеще "Очевидно за бъдещето на децата ни, на внуците ни, а през това бъдеще, битката е за Европа и света. Всеки се бори за своята версия. Моделът, по който бяхме управлявани до този..

публикувано на 20.07.24 в 08:25

Росена Добрева: За толерантността и спасяването на българските евреи

16-годишната  Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели  Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. За човечността, толерантността и героизма на българите в спасяването на..

публикувано на 20.07.24 в 10:30
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София. След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме..

публикувано на 19.07.24 в 11:35