Мирела Иванова е българска поетеса и преводачка. Тя е родена в София. Завършва 91-ва немска гимназия в родния си град и българска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ (1985).
Започва да печата стихове още като ученичка през 1977 г. в списание „Родна реч“. През 1981 г. получава наградата за студентска поезия на традиционните празници в град Шумен, а през 1984 г. и наградата за поезия на Пловдив „Цветан Зангов“.
Тя е единият от двамата членове (другият е Бойко Ламбовски) на групата за поетичен пърформанс „Петък 13“. Заедно с Бойко Ламбовски е автор и водещ на телевизионните предавания „Петък 13“ и „Остров за блажени“ по Българската национална телевизия.
В продължение на години е литературен наблюдател на вестниците „Стандарт“ и „Капитал“. Тя е и един от българските посланици на културата в конкурса на БНР за 2021 г.
Автор и сценарист на два документални филма за патриарха на българската национална литература Иван Вазов: „И мойте песни все ще се четат“ (реж. Андрей Алтъпармаков) и „Великите българи: Вазов“ (реж. Лъчезар Аврамов), автор на документалния филм „Град от думи“, разказ за уникалния литературен проект „Едно немско пътуване към Пловдив“. Съсценарист на игралния филм „Аз съм ти“, реж. Петър Попзлатев, номинация за най-добър сценарий на СБФД за 2013 г.
“Призори се замислих какво предопределя у мен тази неимоверна посветеност на словото, на езика, на думите, давам си сметка от колко лесни съблазни и колко примамливости съм се отказала в името на това да съхраня и опазя и себе си и думите си от нездрави сенки, неясни вълнения и страсти“, казва в “Нашият ден“ Мирела Иванова и допълва:
“Може би детството ми има огромно значение. От дете обичах книжките, благодарения на майка, която много ми четеше и съвременна, и класическа поезия. Израснах с думите на българските класици. Татко пък ми четеше много приказки. Израснах с приказните светове на Георги Райчев, на Андерсен и на веселите герои на Елин Пелин.“
“Сякаш стечението на множество езикови светове се събра и превърна в едно невероятно, необятно пространство на словото, съчетано с автентичността на моето детство, преминаващо в катерене по дърветата и множество игри. Това оформи един автентичен, невероятен и уникален свят, в който сякаш думите все пак запазиха най-голямата си тежест и най-голямото си значение и предопределиха всички мои бъдещи избори“, разказва още тя.
Младите
“Столична библиотека спечели един великолепен проект и го осъществи много успешно тази година. Това е едно състезание “Млада метафора“. Софийските гимназии и училища със свои отбори и ментори, преподаватели по литература, участват в такива поетически двубои и работилници. Всичко това накрая завършва на самия площад “Славейков“ с четене на стиховете на победителите. Излъчва се първенец от гимназията или училището. Младите хора имат възможност да обменят по между си и опит, и мисли. Днес животът на младите хора е много по-различен. Давам си сметка, че ние не можем да им предадем своя опит, но можем да им предадем своя дух“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“.
Българското образование
“Впечатлението ми е, че всичко зависи от учителя. Защото сега, когато има такова огромно пространство за информация, едновременно те подкрепя, но и развращава. Всеки път в литературата, обществото и изкуството трябва да бъде съпроводен от един учител“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония. Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..
Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година. Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..
Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..
Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..
Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР. В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" . Cюжeтът на антиутопията..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg