Капка Николова Касабова е българо-новозеландска писателка, която пише главно на английски. Тя е родена през ноември 1973 година в София в семейството на математика Никола Касабов. През 1990 година семейството ѝ заминава за Англия, а през 1992 година се установява в Нова Зеландия.
Касабова получава бакалавърска степен по литература от Отагския университет и магистърска степен от Уелингтънския университет "Виктория“, като по това време започва да публикува стихове и романи. През 2005 година се премества в Шотландия и продължава да издава книги в различни жанрове.
“Писането винаги е един процес, който започва с едно място. Запалвам се от едно конкретно място, в което отивам сякаш случайно. Случайни неща няма. Винаги съм се запалвала по места, местата ми говорят, сякаш усещам характера и заложбите на едно място още преди да вляза в него. Някаква творческа интуиция, нагазвайки в по-дълбоките ми води, в случая в последната ми книга “Към езерото“, буквално нагазвайки в Охридското езеро, езерото на баба ми, започвам да навлизам в историите на хората на това място.
Ключът е в това – да се вслушвам внимателно в гласовете на едно място и от аморфната маса от информация, какофонията на гласове, истории и събития, с която всяко място по нашите земи говори, постепенно изплува полифония, бих казала дори музикални мотиви, разказвателни наративни мотиви, теми, проблематики, които често пъти са и наследствени, семейни. Интересувам се от психологията на човешките съдби“.
Това каза в интервю за БНР писателката Капка Касабова.
“Прекарвам доста време в България през последните години. България е и всички нейни съседки и обратното. Преди няколко години, пътувайки за книгата “Граница“, установих колко относително нещо са границите ни. Това проникване на култури, този синкретизъм, е като едно неизчерпаема съкровищница. На Балканите сме взаимно проникнати“, казва още тя в ефира на “Нашият ден“ и акцентира:
“На Балканите имаме нужда от колективна терапия, която не се е състояла. В известен смисъл като писател търся точно това свързване, търсенето на нишките, които ни свързват, разделени сме само на повърхността“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Капка Касабова е многожанров писател. Автор е на няколко романа, поезия и три книги художествена документалистика: „Улица без име“ („Сиела“, 2008), „Дванайсет минути любов“ („Сиела“, 2013), и „Граница“ („Жанет 45“, 2017). „Граница“ печели награда на Британската академия, наградата „Солтер“ за книга на годината, „Станфорд-Долман“ за книга на годината, и е номинирана за американската „National Circle of Critics Award“. Капка живее в Шотландия, но е родена и израства в София, а през 1992 г. имигрира с родителите си в Нова Зеландия. Най-новата ѝ книга е „Към езерото“ („Жанет 45“, 2020). Капка сътрудничи на The Guardian, The Economist, и други британски и американски издания. През 2019-2020 г. е в журито на американската „Neustadt Prize“.
Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония. Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..
Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година. Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..
Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..
Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..
Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР. В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" . Cюжeтът на антиутопията..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg