Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Балканите имаме нужда от колективна терапия, която не се е състояла

Капка Касабова: Местата ми говорят

Капка Касабова
Снимка: Ани Петрова

Капка Николова Касабова е българо-новозеландска писателка, която пише главно на английски. Тя е родена през ноември 1973 година в София в семейството на математика Никола Касабов. През 1990 година семейството ѝ заминава за Англия, а през 1992 година се установява в Нова Зеландия.

Касабова получава бакалавърска степен по литература от Отагския университет и магистърска степен от Уелингтънския университет "Виктория“, като по това време започва да публикува стихове и романи. През 2005 година се премества в Шотландия и продължава да издава книги в различни жанрове.

“Писането винаги е един процес, който започва с едно място. Запалвам се от едно конкретно място, в което отивам сякаш случайно. Случайни неща няма. Винаги съм се запалвала по места, местата ми говорят, сякаш усещам характера и заложбите на едно място още преди да вляза в него. Някаква творческа интуиция, нагазвайки в по-дълбоките ми води, в случая в последната ми книга “Към езерото“, буквално нагазвайки в Охридското езеро, езерото на баба ми, започвам да навлизам в историите на хората на това място.

Ключът е в това – да се вслушвам внимателно в гласовете на едно място и от аморфната маса от информация, какофонията на гласове, истории и събития, с която всяко място по нашите земи говори, постепенно изплува полифония, бих казала дори музикални мотиви, разказвателни наративни мотиви, теми, проблематики, които често пъти са и наследствени, семейни. Интересувам се от психологията на човешките съдби“.

Това каза в интервю за БНР писателката Капка Касабова.

“Прекарвам доста време в България през последните години. България е и всички нейни съседки и обратното. Преди няколко години, пътувайки за книгата “Граница“, установих колко относително нещо са границите ни. Това проникване на култури, този синкретизъм, е като едно неизчерпаема съкровищница. На Балканите сме взаимно проникнати“, казва още тя в ефира на “Нашият ден“ и акцентира:

На Балканите имаме нужда от колективна терапия, която не се е състояла. В известен смисъл като писател търся точно това свързване, търсенето на нишките, които ни свързват, разделени сме само на повърхността“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Капка Касабова е многожанров писател. Автор е на няколко романа, поезия и три книги художествена документалистика: „Улица без име“ („Сиела“, 2008), „Дванайсет минути любов“ („Сиела“, 2013), и „Граница“ („Жанет 45“, 2017). „Граница“ печели награда на Британската академия, наградата „Солтер“ за книга на годината, „Станфорд-Долман“ за книга на годината, и е номинирана за американската „National Circle of Critics Award“. Капка живее в Шотландия, но е родена и израства в София, а през 1992 г. имигрира с родителите си в Нова Зеландия. Най-новата ѝ книга е „Към езерото“ („Жанет 45“, 2020). Капка сътрудничи на The Guardian, The Economist, и други британски и американски издания. През 2019-2020 г. е в журито на американската „Neustadt Prize“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлияна Антонова-Мурата – български посланик на културата

Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите.  Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония.  Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..

публикувано на 16.02.23 в 10:25

Мари Врина: Преводът като убежище от разочарованието

Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година.  Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..

публикувано на 14.02.23 в 11:10

"Ева Квартет" – мистерията на женското камерно пеене (видео)

Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..

публикувано на 09.02.23 в 10:50
Жаклин Вагенщайн

Жаклин Вагенщайн: Да, културата струва пари!

Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..

публикувано на 08.02.23 в 12:30
Теодор Ушев

За бягството от хаоса, за цифрите и божествената пропорция

Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР.   В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" .  Cюжeтът на антиутопията..

публикувано на 01.02.23 в 11:05