Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите 9 психолози в България с EuroPsy сертификат са факт

На днешния 4 ноември от 16:30 часа в Аулата на СУ тържествено ще бъдат връчени EuroPsy сертификати на първите девет психолози в България, удостоени с европейски признание на тяхното образование и квалификация по психология. Също така ще се отбележат и 50 години на специалност Психология в Софийския университет.

EuroPsy е Европейска система за сертифициране на психолози, създадена от Европейската федерация на психологическите асоциации (EFPA). EuroPsy предоставя единен стандарт за професионална компетентност и етично поведение, приет от Националните асоциации на психолозите от 38 държави (включително всички страни от ЕС), които са членове на EFPA.

“Връчваме тази награда на Дружеството на психолозите за най-добър принос за развитие на психологическата практика у нас по две причини. От една страна, годишнината от създаването на специалността, това е през 1982 г. От друга страна, затова, че е подготвила тези девет специалиста да бъдат признати от Европейската федерация на психологическите асоциации за равноправни членове на психологическата общност в Европа“, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. Сава Джонев, председател на Дружеството на психолозите в България и допълва:

“На 15 ноември получихме своето номиниране и оттам нататък се борим и работим с хората, които вече са натрупали този опит, защото без да са подготвени, че това някога ще бъде оценено, те са работили по шест, по седем години над своята квалификация и сега е едно прекрасно съвпадение тяхната квалификация да бъде оценена на европейски ниво и да им позволи тази европейска мобилност. 26 държави стоят зад тази диплома“.

“Специалността се развива паралелно с дружеството на психолозите, което е основано през 1973 г. и работи ръка за ръка с тази общност. То получава информация от съсловието, изпраща я в академични среди и те регулират своите програми и достигаме до настоящото ниво.

Дружеството на психолозите има стратегия и в нея влизат всички специалности в България, тя се преподава в седем университета у нас. Ние помагаме, за да може те да достигнат стандартите на EuroPsy. Ще имаме цяла гвардия от готови и добре работещи психолози.

Имаме и друга задача и това е да направим нашата професия регламентирана. Регламентацията изисква закон. Проектозаконът е готов, той е внасян един път в Народното събрание, но поради неговото разпадане процедурата не беше довършена“.

“Сега чакаме новото Народно събрание да регулира своите вътрешни проблеми и отново да го внесем. Това е един изключителен закон, който ще осигури високите стандарти в обслужването на обществото“, посочва още той в интервю за БНР и допълва:

“Този законопроект ще обедини професионалната дейност на всички психолози и ще регулира стандарта, високото равнище на представянето на техните услуги.

В изследване на организационната култура на съсловието на психолозите, което направихме съвсем наскоро се оказа ,че само 22% от анкетираните считат, че дружеството е търсено за експертни мнения и хората и институциите се съобразяват с тях. Това е много ниско равнище и ние искаме да преодолеем този световен глад за психология, защото и в световната общност проблемите са много големи, лидерите не взимат правилните решения на събитията, нито представляват пример за подражание в политиката. Този глад за инструменти може да бъде попълнен от психологическата наука“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20