Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р София Ангелова:

Защо шофьорите със сънна апнея са опасни?

В тютюневия дим се съдържат 8400 токсични вещества

Снимка: Rawpixel

На 17 ноември 2022 г. ще се проведе конференция "Сънната апнея - опасност за движението по пътищата", която се организира от Националната асоциация за профилактика на белодробните болести и е подкрепена от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата. Един от рисковите фактори за развитие на сънна апнея е тютюнопушенетоВ "Нашият ден" пулмологът д-р София Ангелова посочва, че това е изключително опасно заболяване за самите пациенти, защото то дава усложнения и то е опасно за движението по пътищата. То става причина за дневна сънливост.

Д-р София АнгеловаСпоред д-р Ангелова тютюнопушенето е изключително важен фактор за развитие на сънната апнея да прогресира в своето развитие. Доказано е, че в тютюневия дим се съдържат 8400 токсични вещества, които поставят на риск организма на всеки пушач.

Симптомите на обструктивната сънна апнея са нощно хъркане с апнеични паузи, дневна сънливост, задух и обикновено наднормено тегло. Характерни чести епизоди на прекъсване на дишането, придружени от силно хъркане и като цяло намаляване на въздушния поток към белите дробове по време на сън. Апнеята причинява чести събуждания на пациента, който ще изпита усещането за липса на въздух.

"Като лекари, трябва да помогнем на хората, които имат симптоми на сънна апнея да потърсят помощта на пулмолозите. Разполагаме със специални въпросници, които оценяват наличието на сънливост през деня“, казва д-р София Ангелова.

Вируси и бактериални инфекции

"В сезона на вирусите, когато хората, започват да се събират, по-често в затворени помещения да не забравяме дистанцията, защото в едно затворено пространство един болен от респираторна вирусна инфекция, ако говори за една минута отделя 250 вирусни частици, ако киха отделя 50 000, ако кашля силно те стигат до 800 хил. Представете си какво вирусно натоварване е това“, посочва д-р Ангелова.

Противоепидемиологичните мерки не бива да се пренебрегват и ролята на маските е изключително важна. "Нека болният човек да пази три дни леглото, защото той ще спаси себе си от усложнения, от вторична бактериална инфекция и няма да заразява хората около себе си", подчертава пулмологът.

Целия разговор с д-р София Ангелова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20