Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прилепът – защо е важно да опазваме този крилат бозайник?

Прилепите често биват оприличавани на мишки, но всъщност те са отделен разред в клас бозайници. В света има над 1000 вида прилепи, което е близо една четвърт от всички бозайници. Прилепите притежават уникалната способност да летят и да се ориентират дори при пълен мрак, което им дава възможност да се адаптират към живот в кухини и пещери. Ориентират се в тъмното благодарение на ехолокация – издавайки звуци, недоловими за човека, с много висока честота, които се отразяват от предметите и когато отново достигнат до чувствителните уши на прилепите, създават една 3D картина на заобикалящата ги среда.

Прилепите виждат добре дори през деня, но поради липсата на врагове и повече храна са активни нощно време. Всички прилепи, срещащи се в България, са насекомоядни и изключително полезни, тъй като за една вечер изяждат огромно количество насекоми, които иначе биха нанесли щети на селскостопанските култури. 

Емануела Радева

Прилепите са единствените активно летящи бозайници, много чувствителни към заобикалящата ги среда, определени като биоиндикатор, които отглеждат само по едно малко на година, и когато изпаднат в хибернация (зимен сън), са много уязвими.

Защо е важно да опазваме и да живеем в добросъседство с този не толкова добре познат и предизвикващ страх у повечето хора бозайник, какъвто е прилепът, и защо лошата им слава е само мит, разказва повече Емануела Радева, представител на НПО, занимаваща се с опазването на околната среда в България.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Уикипедия и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17