Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С тунчове и клюмби срещу злите сили

4
Снимка: Марко Марков

Ако за днешния градски човек тези думи не означават нищо, за жителите на западните краища на България те са свързани с вълненията и празничния дух на зимните маскарадни игри. Тунчовете, клюмбите, траките или всички джангърлаци, иначе казано звънци и хлопки, са важен елемент от снаряжението на кукерските дружини. Те произвеждат невъобразимия шум, който заедно със страховитите костюми и маски (ликове, сурати) трябва да прогони всяка зла сила, болест и неволя. Обичаят и действащите лица са известни с различни имена според местните традиции – бабугери, станчинари, джамалари, старци, кукери, кукове, чауши, дервиши, мечкари и т.н.

Съвременният фестивален формат на обичая Сурва би могъл да отклони представата ни за него в посока на театралността. Това обаче никога няма да е вярно, защото традицията е жива и неизтребима, твърди историкът Димитър Тренчев, председател на сдружение К.О.Р.Е.Н.И. (от село Коларово, Петричко).

В предаването "За думите" той описва и тълкува наименованията на персонажите, действията им и атрибутите, чрез които изпълняват мисията си. Дори някъде обичаят да е отмрял, географските имена на селища и махали в етническото и езиковото българско землище, някои от тях днес извън пределите на страната ни, свидетелстват за неговия силен и стар корен.

Снимки: Ева Кючукова-Тасева, Марко Марков, Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи. В интервюто Манита спомена, че макар..

публикувано на 19.07.24 в 17:50
Росена Добрева и Цвета Николова

Росена Добрева: Добрите и смели хора не бива да бъдат забравяни

Тя е 16 годишно момиче и наесен ще бъде в 10 клас. Родена е и живее в гр. Стралджа – градче близо до Ямбол. Като повечето млади хора, родени в малък град, тя е притеснителна и с неоснователно ниско самочувствие, което, надявам се, скоро ще преодолее. Обича да пише и се интересува от съвременна българска литература. На тазгодишния – 11 пореден,..

публикувано на 19.07.24 в 10:38

Когато адреналинът те кара да се чувстваш жив

Павлин Митев е незрящ приключенец, който обича да си поставя високи цели. Активното спортуване е неизменна част от неговия живот. Планинското катерене и тандемното колоездене му доставят истинско удоволствие. Изминавал е определени маршрути на Витоша единствено със своето куче водач. Затова и се шегува, казвайки през усмивка, че тази планина може да..

публикувано на 19.07.24 в 08:05
Орхидея бръмбарче или пчелица (снимка: Джули Костова, група

Орхидеите в България: Епизод 3 – Размножаване и еволюция

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 18.07.24 в 11:13

Кръстоносните походи – реалност и митове

Няколко века продължават опитите на западното рицарство да освободи Божи гроб. Това е продължителна тема за летописци и странстващи певци, за историци, писатели, кинематографисти и философи. Истината е, че романтиката в този разказ е примесена с истории на стряскащи зверства и жестокости. Част от походите минават през българска територия – тук са..

публикувано на 18.07.24 в 09:32