Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С тунчове и клюмби срещу злите сили

4
Снимка: Марко Марков

Ако за днешния градски човек тези думи не означават нищо, за жителите на западните краища на България те са свързани с вълненията и празничния дух на зимните маскарадни игри. Тунчовете, клюмбите, траките или всички джангърлаци, иначе казано звънци и хлопки, са важен елемент от снаряжението на кукерските дружини. Те произвеждат невъобразимия шум, който заедно със страховитите костюми и маски (ликове, сурати) трябва да прогони всяка зла сила, болест и неволя. Обичаят и действащите лица са известни с различни имена според местните традиции – бабугери, станчинари, джамалари, старци, кукери, кукове, чауши, дервиши, мечкари и т.н.

Съвременният фестивален формат на обичая Сурва би могъл да отклони представата ни за него в посока на театралността. Това обаче никога няма да е вярно, защото традицията е жива и неизтребима, твърди историкът Димитър Тренчев, председател на сдружение К.О.Р.Е.Н.И. (от село Коларово, Петричко).

В предаването "За думите" той описва и тълкува наименованията на персонажите, действията им и атрибутите, чрез които изпълняват мисията си. Дори някъде обичаят да е отмрял, географските имена на селища и махали в етническото и езиковото българско землище, някои от тях днес извън пределите на страната ни, свидетелстват за неговия силен и стар корен.

Снимки: Ева Кючукова-Тасева, Марко Марков, Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08