Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С тунчове и клюмби срещу злите сили

4
Снимка: Марко Марков

Ако за днешния градски човек тези думи не означават нищо, за жителите на западните краища на България те са свързани с вълненията и празничния дух на зимните маскарадни игри. Тунчовете, клюмбите, траките или всички джангърлаци, иначе казано звънци и хлопки, са важен елемент от снаряжението на кукерските дружини. Те произвеждат невъобразимия шум, който заедно със страховитите костюми и маски (ликове, сурати) трябва да прогони всяка зла сила, болест и неволя. Обичаят и действащите лица са известни с различни имена според местните традиции – бабугери, станчинари, джамалари, старци, кукери, кукове, чауши, дервиши, мечкари и т.н.

Съвременният фестивален формат на обичая Сурва би могъл да отклони представата ни за него в посока на театралността. Това обаче никога няма да е вярно, защото традицията е жива и неизтребима, твърди историкът Димитър Тренчев, председател на сдружение К.О.Р.Е.Н.И. (от село Коларово, Петричко).

В предаването "За думите" той описва и тълкува наименованията на персонажите, действията им и атрибутите, чрез които изпълняват мисията си. Дори някъде обичаят да е отмрял, географските имена на селища и махали в етническото и езиковото българско землище, някои от тях днес извън пределите на страната ни, свидетелстват за неговия силен и стар корен.

Снимки: Ева Кючукова-Тасева, Марко Марков, Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете, и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30