Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илияна Елиас: Има огромно значение дали харесваме работата си

Снимка: БНР

Илияна Елиас е млада дама, компютърен специалист, преподавател и организатор на фестивали. Неотдавна тя взима важно решение в живота си, да напусне IT сектора и да се отдаде на преподаване.

“Важно е да останем себе си и да си имаме доверие. Реших да напусна IT сферата в областта, в която я познаваме, с работа в офис със сигурна заплата и сигурни  колеги, защото чувствах еднообразие и липса на динамика, усещах застояване. Започнах да работя по мои проекти, при които няма нищо сигурно и предвидимо. Тогава доста хора ме обявиха за луда“, разказа тя в ефира на “Нашият ден“.

“Да останеш себе си в днешно време е малко предизвикателно, тъй като всички неща, свързани с финанси, които се възприемат като престижни, в един момент може да са пагубни за нас“, казва още Елиас. 

Децата и обучението...

“Започнах да организирам различни събития, но през 2020 г. се случи кризата с коронавируса и тогава се насочих към преподаване. Използвах познанията, които имам в сферата на технологиите и графичния дизайн, и се насочих към децата.

Оказа се, че това ми харесва и е моето нещо. Преди около половин година реших да открия своя академия, която да се занимава с обучение на деца в различни сфери, комбинирайки технологии и изкуство.

Едно от основните неща, които правим в студио „Рестарт“, са уроци по танци. Започнах да танцувам преди четири или пет години, което за мен беше странно. Не съм вярвала, че ще се запаля така по танците, но те се превърнаха в мое всекидневие“, разказва още тя.

“Има огромно значение дали харесваме работата си, защото, когато сме недоволни от това, което правим, пренасяме това и вкъщи и сред приятелите си.

Избирам да остана в България и ще остана тук, докато имам сили да се боря. Ако реша да я напусна, ще отида на някой остров, където да срещам изгрева и залеза и ще си отворя магазинче за сърф. Тогава ще спра борбата и ще се отдам на изгревите и залезите“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимка: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16