Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейство Певтичеви и чудото на живота

Снимка: Мартина Кръстева

Д-р Стоян Певтичев и неговата съпруга, акушерката Десислава Певтичева, гостуваха в рубриката "Моето семейство" в Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден. По стар стил той се празнува на 21 януари и до ден днешен тази дата е предпочитаната от хората, които помагат на белия свят да се появи нов живот и първи поемат този живот в ръцете си.

Първата среща

"Аз започвах следването си, а той приключваше специализацията си. Запознахме се в гинекологична клиника. Пациентките бяха много притеснени, тогава много ме впечатли как той им разказваше вицове и всякакви смешки, за да може да се отпуснат. В съзнанието ми се запечата колко човешки подхожда към работата си", споделя Десислава.

Така те стават тандем работата, а по-късно и в живота. Днес са горди родители на две деца – момиченце 4 и момче на 1 година.

Работата

Макар да признават, че работата в родилната зала не е за всеки, Стоян и Десислава никога не биха работили друго, а мисията им е да развиват добрите практики, които са научили в чужбина, и у нас.

"Неизбежно е емоционалното пренасяне на емоциите от работа вкъщи. Но от друга страна е голяма привилегия другия човек да може да те разбере", казва д-р Певтичев. А неговата съпруга допълва:

"Имаме какво да дадем на България. Много мечтаем да осъществим онези добри практики от Европа. Аз лично се надявам да сформираме един добър, мултидисциплинарен екип, който да изготви стандарти за послеродовата грижа. И тази грижа да бъде доста по-достъпна и много повече жени да имат възможност да се докоснат до акушерка, психолог и други с специалисти, които да им помогнат след раждането.

Свикнали сме да обгрижваме бременните и раждащите, а после тази грижа затихва. В това отношение Алиансът на българските акушерки се бори за това всяка жена да има достъп до своя лична акушерка, която да бъде почти приятел, за да получи адекватна информация от квалифицирани хора"

Чуйте целия разговор със семейството в звуковия файл:

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20