Новаторска клетъчна терапия, която дава висок положителен резултат при лимфобластна левкемия, ще бъде приложена на 11-годишното дете, което миналата седмица бе транспортирано с военен самолет до Детската онкохематология в словенската столица Любляна.
"Имаме директна връзка с екипа от колеги там, има и български колега на място. Това, което знаем, че вече са влезли в плана за изпълнение на тази нова терапия. Тя изисква време и специална подготовка, както и известно изчакване от технологична гледна точка, защото се обработват неговите клетки по уникален начин, който ние не можем да осъществим в България."
Заявява в интервю за БНР проф. Добрин Константинов, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология към болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Той допълва, че това е методика, която се концентрира във високотехнологично оборудвани центрове и до този тип лечение се стига доста рядко и при много строги медицински показания. В случая за нашия пациент имахме точно такива показания и затова се наложи тази малко сложна организация, но за щастие успешна на този етап.
Близо 90% от децата могат да преминат със стандартно лечение и съответно да бъдат излекувани, обяснява проф. Константинов. Терапията, на която ще бъде подложен малкият пациент в Любляна, е свързана с промяна в генетичната програма на лимфоцитите и в поведението им при връщането в тялото на човек. Този новаторски метод може да се окаже ключът за на лечението на този вид левкемия в близко бъдеще.
Посланието
"Българите да имат доверие в нашата медицина и възможност, защото самите ние се стремим да се приравним с най-напредналите и в годините доказахме, че можем да извършваме основната дейност и наистина да бъдем в помощ на нашите пациенти“, казва проф. д-р Константинов.
Чуйте повече в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg