Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато Паоло Дженовезе беше в София

| обновено на 13.03.23 в 17:56

Срещата с творец, който умее да събужда умовете и сърцата, винаги е вълнуваща. Затова едва ли някой е изненадан от факта, че гостуването в България на едно от големите имена в съвременното италианско кино, а именно – Паоло Дженовезе, доведе до усещане за сбъдната Италия и пътуване из дълбините на човешкото.

Сценарист и режисьор на собствените си книги, Паоло Дженовезе говори за онова, което всеки мисли, но често не смее да изрече. Всеки чувства, но не смее да му се отдаде. Създателят на филма феномен "Перфектни непознати", който има над 15 римейка, на превземащия ума "Мястото" и на забавната, но много емоционална история "За всичко е виновен Фройд", сега докосва душите със своите "Супергерои" и "Първият ден от моя живот". Именно тях представи пред българската публика.

В тази среща Дженовезе разказа за начина, по който създава героите си, и за идеите, които развива чрез тях.

Всеки, който се е впускал в киното на италианския майстор, знае, че той навлиза дълбоко в човешката природа. И така ни припомня, че човек има три живота – публичен, личен и таен, че ако не избира времето, в което живее, то поне може да избере начина, по който да го изживее, че супергероите всъщност са тези, които не се страхуват да обичат и да изпитват носталгия по щастието си, че точно за 7 секунди можеш да промениш кардинално пътя си и да вземеш най-важното решение в живота си. 

Вдига и завесата на теми табу в обществото, като идеята за силата и слабостта в самоубийството. Филмите му са толкова добри и вълнуващи, че те карат да ги гледаш отново и отново и всеки път да откриваш нещо ново за света, човека, любовта и самия себе си.

"Когато започна да пиша, а след това и направя филм, аз винаги тръгвам от една идея", казва Паоло Дженовезе. Идеята, от която е обсебен и която прокарва в повечето от филмите си, е тази за отминаващото време. Времето, което е враг номер 1 в една връзка. Времето, което оставя след себе си неща, които няма да се случат повече.

Точно за това можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Синелибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45