Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Недкова, “Площад Славейков“: Липсва ни емпатия като общество

Снимка: Pixabay

Кои са темите на деня на Силвия Недкова, редактор в онлайн изданието за култура "Площад Славейков“ – зона, свободна от чалга, както то само заявява себе си.

“Надявам се това да е зона, свободна от предразсъдъци. Това е голямото мислене, което ни чака и което трябва да постигнем, това, което мисля, че е един от най-големите проблеми на България в момента.

Живеем в две Българии едновременно, които се мразят. Това се опитваме да преодолеем ние в “Площад Славейков“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.

Кои теми не трябва да пропускаме?

“Не трябва да пропускаме именно темите за единството на нацията. Ние, като народ, трябва да намерим единството си. Стремим се също да кажем с изданието, че културата е важна, че културата изгражда, така че културата винаги е най-голямата тема“, казва още тя и акцентира:

“Всички ние отказваме да се освободим от предварителните си убеждения, отказваме да чуем другия, да помислим като него. Липсва ни емпатия като общество."

Според нея липсата на истина е това, което ни прави крайни и неподатливи на мислене, прави ни мразещи дори:

Страх ме е, че разделението в обществото, което виждам, е нерешимо в рамките на едно поколение."

“Ние живеем, избираме, мислим с емоциите си. Не знам кога се случи това, защото българинът винаги е бил разумен човек и това е една от характеристиките на българското, която винаги е била много ценна. Страхувам се, че вина да загубим това и имат и външни сили. Този непрекъснат натиск да приемем някаква чужда гледна точка“, казва тя пред БНР и посочва:

“Пишем за мълчаливите четящи. Тези, които четат и мислят, те ще чуят това, което се опитваме да им кажем. Те са една голяма част от българското общество."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9600 безвъзмездни книги: Подкрепа за децата, бягащи от войната

9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..

обновено на 29.11.24 в 10:29

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12