Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Недкова, “Площад Славейков“: Липсва ни емпатия като общество

Снимка: Pixabay

Кои са темите на деня на Силвия Недкова, редактор в онлайн изданието за култура "Площад Славейков“ – зона, свободна от чалга, както то само заявява себе си.

“Надявам се това да е зона, свободна от предразсъдъци. Това е голямото мислене, което ни чака и което трябва да постигнем, това, което мисля, че е един от най-големите проблеми на България в момента.

Живеем в две Българии едновременно, които се мразят. Това се опитваме да преодолеем ние в “Площад Славейков“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.

Кои теми не трябва да пропускаме?

“Не трябва да пропускаме именно темите за единството на нацията. Ние, като народ, трябва да намерим единството си. Стремим се също да кажем с изданието, че културата е важна, че културата изгражда, така че културата винаги е най-голямата тема“, казва още тя и акцентира:

“Всички ние отказваме да се освободим от предварителните си убеждения, отказваме да чуем другия, да помислим като него. Липсва ни емпатия като общество."

Според нея липсата на истина е това, което ни прави крайни и неподатливи на мислене, прави ни мразещи дори:

Страх ме е, че разделението в обществото, което виждам, е нерешимо в рамките на едно поколение."

“Ние живеем, избираме, мислим с емоциите си. Не знам кога се случи това, защото българинът винаги е бил разумен човек и това е една от характеристиките на българското, която винаги е била много ценна. Страхувам се, че вина да загубим това и имат и външни сили. Този непрекъснат натиск да приемем някаква чужда гледна точка“, казва тя пред БНР и посочва:

“Пишем за мълчаливите четящи. Тези, които четат и мислят, те ще чуят това, което се опитваме да им кажем. Те са една голяма част от българското общество."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30