Едва ли има родител, който да не се е поколебавал поне за минута преди да отговори на поредната молба за финансиране на „неотложна“ нужда или желание на милата си рожба. Съпротивата тутакси да развържем кесията не се дължи непременно на липсата на средства. Дълбоко в себе си изпитваме опасението да не тласнем детето към и без друго настъпващия и всепоглъщащ материализъм и бездуховност на комерсиалния свят. Към тези страхове се добавя и традиционното схващане за парите като нещо нечисто, опасно и подтикващо към порока.
Това прави темата за парите по-деликатна и от разговорите за секса.
Същевременно финансовите отношения са част от живота, независимо с какво се занимаваме и колко добре или зле сме материално. Как да разговаряме с децата си за парите, така че да ги подготвим за срещата с тази страна от реалността, какво значи финансова грамотност, как да реагираме на неизбежните сравнения и съревнования помежду им. Въпросите задаваме на Наталия Тодорова, финансистка, блогърка и майка.
Поводът е конкурсът за деца до 12 години "Моята паричка", който се провежда в момента. Повече от 400 детски рисунки с проекти за банкноти от съществуваща или въображаема валута очакват да бъдат оценени от жури и от публиката, която може да гласува в интернет. Задачата предполага не просто художествено въображение и умения, но и проучване за символите, изображенията и други задължителни елементи за облика на банкнотите. Отличените ще бъдат обявени в началото на юни.
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg