Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да говорим с децата за парите – твърде деликатно, но необходимо

Снимка: parichka.bg

Едва ли има родител, който да не се е поколебавал поне за минута преди да отговори на поредната молба за финансиране на „неотложна“ нужда или желание на милата си рожба. Съпротивата тутакси да развържем кесията не се дължи непременно на липсата на средства. Дълбоко в себе си изпитваме опасението да не тласнем детето към и без друго настъпващия и всепоглъщащ материализъм и бездуховност на комерсиалния свят. Към тези страхове се добавя и традиционното схващане за парите като нещо нечисто, опасно и подтикващо към порока.

Това прави темата за парите по-деликатна и от разговорите за секса.

Същевременно финансовите отношения са част от живота, независимо с какво се занимаваме и колко добре или зле сме материално. Как да разговаряме с децата си за парите, така че да ги подготвим за срещата с тази страна от реалността, какво значи финансова грамотност, как да реагираме на неизбежните сравнения и съревнования помежду им. Въпросите задаваме на Наталия Тодорова, финансистка, блогърка и майка.

Поводът е конкурсът за деца до 12 години "Моята паричка", който се провежда в момента. Повече от 400 детски рисунки с проекти за банкноти от съществуваща или въображаема валута очакват да бъдат оценени от жури и от публиката, която може да гласува в интернет. Задачата предполага не просто художествено въображение и умения, но и проучване за символите, изображенията и други задължителни елементи за облика на банкнотите. Отличените ще бъдат обявени в началото на юни.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58