Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

9 години са необходими за появата на любимия на всички българи химн "Върви, народе възродени"

Двама български учители успешно съчетават гражданската поезия и музиката в химна на българската просвета

Стихотворението на Стоян Михайловски "Върви, народе възродени” отдавна се смята за химн на българската просвета. Михайловски публикува текста за първи път в списание "Мисъл” през 1892 г. Едва девет години по-късно на учителя по музика от Петокласно мъжко училище "Йосиф I" в Ловеч Панайот Пипков е възложено да напише нова песен. Учениците трябва да я изпеят на наближаващия църковен празник на светите Кирил и Методий – 11 май.

Бъдещият химн "Върви, народе възродени" се ражда за броени минути, като нотите са изписани с тебешир върху черната дъска. До края на часа учениците я запяват.

През 1972 г. в интервю за БНР, съхранено в Златния фонд, Любомир Пипков засяга въпроса за гражданския патос и подчертава, че още в началото на XX век баща му Панайот Пипков откликва на гражданската поезия чрез музиката на химна на българската просвета.

През 1978 г. литературният критик и философ проф. Атанас Натев определя Стоян Михайловски като "моралист, закъснял за Европа, но подранил за нас“.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кюранов

Красотата в изложба на Иван Кюранов

Иван Кюранов излага свои творби в самостоятелната си изложба "Красота".  Тя съчетава различни подходи и смесени техники – от класическите маслени бои върху платно до съвременни, стилизирани технологични постмодерни трактовки в областта на индивидуалните живописни интерпретации и взаимодействия с фотоизображения, използвани като базов материал.  Някои..

публикувано на 16.05.24 в 13:35

Феникс Върбанов и мъртвото течение в голямата човешка авантюра

Българското, китайското и френското се пресичат в житейското и творческо ДНК на художника Феникс Върбанов , роден от легендарната любов на художника Марин Върбанов (Ван Ман) с китайката Сун Куей. Тази вечер в галерия "Аросита" от 18 ч. художникът ще открие изложбата "Мъртво течение". За първите творчески искри, живота между три култури и..

публикувано на 16.05.24 в 12:45

Какво се случва на Солунския панаир на книгата?

Солунският международен панаир на книгата, провеждан в южната ни съседка Гърция, се очертава като едно от най-значимите литературни събития в Югоизточна Европа и не само. Тазгодишното издание привлича 1500 участници, които ще имат възможност да се включат в над 500 събития, разпределени в 14 зали и 4 различни сгради, заемащи обща площ от 16 000..

обновено на 16.05.24 в 11:06
Илина Михайлова и Деян Вачков

Оперните изпълнители Илина Михайлова и Деян Вачков отново в България

Два оперни спектакъла на живеещите в Испания съпрузи Илина Михайлова и Деян Вачков предстоят в Държавната опера във Варна. На 17 май Деян Вачков ще дебютира в ролята на барон Скарпия в една от най-драматичните опери на Джакомо Пучини "Тоска". На диригентския пулт ще застане номинираният за награда "Грами" Росен Гергов. Илина Михайлова ще бъде..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Прави Карнавал, не война

Пъстроцветни костюми, маски, танци и музика ще завладеят Габрово в края на седмицата, Предстои традиционният за града карнавал. Мотото тази година е "Прави Карнавал, не война".  Отделните сцени, изработвани в продължение на няколко месеца от художници, артисти, шивачи и доброволци, представят сатиричен поглед върху политически и обществени теми и..

публикувано на 16.05.24 в 09:20