Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа и България отбелязват Празника на музиката

Duo Jatekok
Снимка: institutfrancais.bg

Празникът на музиката се отбелязва на 21 юни във Франция от 1982 година. Вече 30 години 120 държави по света честват това събитие, вдъхновени от идеята за разпространение на творческата енергия и свободата на музикалното изкуство.

И тази година Европа и България подготвят множество концерти на открито и в различни културни пространства, които ще зарадват публиката.

Празникът на музиката ще бъде отбелязан в София, Пловдив, Варна и Бургас от 18 до 23 юни.


Специалната програма е подготвена от Френския институт в България и фестивала "Културама", които са поканили изключителни артисти от световните сцени.

На 21 и 22 юни площад „Славейков“ в столицата ще се превърне в открита музикална сцена с участието на френски и български музиканти.

На 21 юни от 20.30 ч. атрактивният френски дует Duo Jatekok ще свирят Rammstein на два големи рояла на площада. Концертът е част от световното турне на знаменитата група, която изпълнява широка гама от музикални стилове като джаз, хип-хоп и метъл.

Превод в ефир: Мария Конакчиева

Снимки: institutfrancais.bg
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10