Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят "Земята и хората" – храм на дарителството, щедростта и родолюбието

На 19 юни 2023 г. Националният Музей "Земята и хората" отбелязва своя най-важен празник – Деня на дарителя. Тази датата не е избрана случайно, защото на този ден през 1986 г. музеят отваря врати за посетители, а повод за създаването стават щедрите дарение на 90 интелектуалци и колекционери, както и на 65 институции и фирми, чрез националния дарителски фонд "13 века България“.

"Не мога да не спомена две големи дарения. Първото е личната колекция на доц. д-р Михайл Малеев, който е дългогодишен директор и съавтор на концепцията за изграждането на музея. Това са хиляди образци, защото от дете е влюбен в минералите. И втората уникална колекция с голяма научна и културна стойност е дарената от Илия Делев през 1985 г., един българин, който живее дълго време в Бразилия и пръв в света започва да спасява уникалните природни творения – гигантски кристали."

Това казва в интервю за БНР Светлана Енчева, директор на Националния музей "Земята и хората“.

Най-атрактивната експозиция в музея е най-голямата колекция от гигантски кристали на кварца. Интерес представлява и систематичната колекция "Минерали на Земята“, която е най-богата на Балканите и включва над 7600 образеца с 1591 минерални вида от 111 държави.

Тя допълва, че музейната сбирка се е увеличила с едно дарение от 100 полирани ахати от едни поляк, който живее в България  Пьотър Шпаковски.

Школата по геология и минералогия е най-общодостъпният образователен център по геология и минералогия в страната. Заниманията са по час и половина седмично и са разбираеми дори за учениците от началните класове.

Тази вечер на специална церемония ще бъдат връчени дарителските свидетелства на хората и фирмите, които подкрепят Националния музей "Земята и хората".

Чуйте подробности в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40